X-lecie Zespo?u Pod Grusz?

piÄ…tek, 18 kwietnia 2014 10:19

Pod Grusz?12 kwietnia 2014 roku w auli Zespo?u Szkó? Ponadgimnazjalnych w Rad?owie odby? si? koncert z okazji X-lecia istnienia Zespo?u Pod Grusz?. W czasie tego koncertu zespó? zaprezentowa? wybrane utwory ze swego repertuaru. Wyst?pili te? zaproszeni go?cie: Tadeusz Kowal – który przez szereg lat ?piewa? w ZPG, Piotr Kuczek z Tarnowa oraz Joanna Jachimek, Karolina Kowal i Jakub Gawe?ek. Koncert by? hymnem uwielbienia dla Pana Boga za dziesi?? lat dzia?alno?ci grupy, podzi?kowaniem dla tych, którzy wspierali dzia?alno?? zespo?u oraz okazj? do wspomnie?. A jaka jest historia ZPG? Oto krótki zarys. W styczniu 2004 roku w auli rad?owskiego liceum odbywa? si? koncert kol?d, zorganizowany z inicjatywy Tercetu Bez Nazwy – zespo?u muzycznego, w którym wyst?powali: Grzegorz Gawe?ek, Pawe? Jachimek i Tadeusz Kowal. Do udzia?u zosta? zaproszony rodzinny zespó? Suchów z Zabawy, czyli Anna Such, Jej m?? Andrzej oraz dzieci Ma?gorzata i Szymon, siostrzeniec Anny - Piotr Kuczek, siostrzenica Ewa Szymczak-Taraszka, a tak?e Jej syn ?ukasz. Po koncercie zrodzi? si? pomys? „po??czenia si?”. Realizacja pomys?u nast?pi?a bardzo szybko, bo ju? 26 marca 2004 roku. W rad?owskim liceum zosta? zaprezentowany monta? s?owno-muzyczny, zatytu?owany „Zamy?lenia wielkopostne”. To pierwszy wspólny wyst?p zespo?u, który wtedy nie mia? jeszcze nazwy. Dosy? szybko rodzi si? pomys?, ?eby piosenk? szerzy? kult b?ogos?awionej Karoliny Kózkówny. Tadeusz Kowal i Józef  Trytek  pisz? teksty, Grzegorz Gawe?ek i Tadeusz Kowal komponuj? muzyk?. Materia? zostaje zarejestrowany i wydany na p?ycie „Córka tej ziemi” w 2005 roku. P?yta zawiera oprócz autorskich piosenek o b?. Karolinie tak?e tradycyjne pie?ni ?piewane w Sanktuarium b?. Karoliny w Zabawie i nie tylko tu.

Powstaj? te? kolejne monta?e s?owno-muzyczne: o Ojcu ?wi?tym Janie Pawle II w zwi?zku z Jego ?mierci?, program patriotyczny „Twierdza” i pedagogiczny „Szukam nauczyciela i mistrza”. Jednocze?nie Zespó? jest inicjatorem kolejnych koncertów kol?d, które na sta?e wrastaj? w kalendarz wydarze? kulturalnych rad?owskiej gminy. Grupa muzyczna bez nazwy, zaczyna wyst?powa? pod szyldem Zespó? Pod Grusz?, który nawi?zuje do gruszy, pod któr? naucza?a b?. Karolina.

Kolejna inicjatywa to zbiór czternastu piosenek, b?d?cych rozwa?aniami do poszczególnych stacji na szlaku m?cze?stwa B?ogos?awionej. Autorem s?ów do ka?dego z utworów jest Józef  Trytek. Grzegorz Gawe?ek i Andrzej Such skomponowali muzyk?. Premiera tego programu mia?a miejsce 1 kwietnia 2011 roku w auli ZSP w Rad?owie.

9 czerwca 2012 roku  w czasie koncertu z okazji 25. rocznicy beatyfikacji b?. Karoliny materia? ze wspomnianym programem, zostaje zarejestrowany i wydany na p?ycie, zatytu?owanej „Ty ?cie?k? ?ycia mi uka?esz”. Tytu?y utworów na tej p?ycie s? nazwami stacji drogi krzy?owej, zaczerpni?tymi z psalmu 16., który by? ?piewany podczas beatyfikacji. W czerwcu 2012 roku ZPG otrzyma? nagrod? Starosty Tarnowskiego za zas?ugi w promowaniu kultury Powiatu Tarnowskiego.

W czasie dziesi?ciu lat dzia?alno?ci Zespól wyst?pi? m.in. w Tarnowie, Nowym S?czu, Starym S?czu, Mielcu, Tychach, Limanowej, Tuchowie, D?browie Tarnowskiej, Rad?owie, Wojniczu. Siedmiokrotnie ZPG mia? zaszczyt ?piewa? o B?ogos?awionej na Ogólnopolskich Do?ynkach w Cz?stochowie. Cz?onkowie zespo?u s? dumni z wyst?pu w Telewizji Trwam i Radiu Maryja. Najcz??ciej grupa koncertuje w Sanktuarium B?ogos?awionej Karoliny w Zabawie, co wynika z celu dzia?alno?ci ZPG, którym jest szerzenie kultu B?ogos?awionej oraz z faktu wspó?dzia?ania z Kustoszem tego? Sanktuarium ksi?dzem Zbigniewem Szostakiem.

Setna rocznica ?mierci b?. Karoliny zbieg?a si? z dziesi?cioleciem ZPG, który postanowi? uczci? ten fakt nowymi piosenkami…

Aktualny sk?ad zespo?u:

Grzegorz Gawe?ek – vocal, instrumenty klawiszowe