CHRO? SWOJE DANE OSOBOWE I DOKUMENTY TO?SAMO?CI

wtorek, 25 lutego 2014 10:59

DokumentyZgodnie z obowi?zuj?cymi przepisami prawa nikt nie mo?e zatrzyma? cudzego dowodu osobistego (wyj?tek, je?eli wynika to z wyra?nego uregulowania zawartego w przepisach prawa). Powy?sze oznacza, ?e przedsi?biorcy, sprzedawcy nie maj? podstawy prawnej, aby ??da? od swoich klientów pozostawienia dowodu osobistego „pod zastaw”. Dzia?anie takie wi??e si? z du?ym niebezpiecze?stwem wykorzystania danych zawartych w dowodzie osobistym klienta przez nieuczciwego przedsi?biorc? do pope?nienia przest?pstwa na szkod? osoby, której dane zosta?y wykorzystane. W przypadku utraty dowodu osobistego, fakt ten nale?y niezw?ocznie zg?osi? w dowolnym Urz?dzie Gminy lub Miasta a w przypadku utraty dowodu poza granicami kraju, w urz?dzie konsularnym. Dla zwi?kszenia bezpiecze?stwa osoby, która utraci?a dowód osobisty, zdarzenie takie nale?y zg?osi? do dowolnego banku.

Co robi? w przypadku utraty dokumentów?

Natychmiast zastrzec je w Systemie DOKUMENTY ZASTRZE?ONE.

Powiadomi? Policj? (gdy utracono je w wyniku kradzie?y).

Zawiadomi? najbli?szy organ gminy lub placówk? konsularn? i wyrobi? nowy dokument. Informacje dotycz?ce konieczno?ci zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajduj? si? na stronie Ministerstwa Spraw Wewn?trznych.

Gdzie i jak zastrzega??

W ka?dej placówce swojego Banku.

Je?eli kto? nie posiada rachunku bankowego, powinien uda? si? do Banku przyjmuj?cego zastrze?enia tak?e od osób nie b?d?cych Klientami danego Banku (aktualna lista).

Jakie rodzaje dokumentów nale?y zastrzega??

Wszystkie dokumenty potwierdzaj?ce to?samo??. Najwa?niejsze z nich to:

dowód osobisty,

paszport,

prawo jazdy,

ksi??eczka wojskowa,

ksi??eczka marynarska,

dowód rejestracyjny,

karta pobytu,

Zastrzegane s? tak?e:

dowody rejestracyjne,

karty p?atnicze.

Tygodniowo zastrzeganych jest nawet 4 tys. dokumentów, a liczba ta stale ro?nie.

Wi?cej informacji na stronie: www.dokumentyzastrzezone.pl