piÄ…tek, 13 grudnia 2013 10:41

DebataW auli ZSP w Rad?owie, burmistrz Zbigniew M?czka zwo?a? po raz pierwszy debat?, która mia?a na celu znalezienie rozwi?za?  problemów o?wiatowych w gminie. Do debaty zaproszeni zostali przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Tarnowie, kierownik gminnej o?wiaty oraz dyrektorzy i nauczyciele szkó? z terenu gminy.

Za sto?em prezydialnym usiedli: Edmund Ju?ko, Ryszard Ostrowski, Magdalena Szybilska, Marek Podraza, Anna Golec, Józef Trytek, Marek Urbanek i Pawe? Jachimek. Na wst?pie aktualn? diagnoz? demograficzn? i o?wiatow? przedstawi? kierownik ZSiP Konrad Rudzi?ski. Z niej to g?ównie wynika, ?e problemy o?wiatowe rodz? si? z ni?u demograficznego. W tym roku szkolnym w Biskupicach Rad?owskich nie utworzono pierwszej klasy, a w ZSP w Rad?owie uruchomiono tylko jeden oddzia?. Zdaniem Edmunda Ju?ki, dwa oddzia?y (60 uczniów) sprawi?, ?e szko?a mo?e dobrze funkcjonowa?, w??czaj?c w to remonty i utrzymanie. W innej sytuacji subwencja o?wiatowa jest niska, a szko?y nie s? rentowne. Tylko w 2013 roku gmina Rad?ów dop?aci?a do o?wiaty 3 mln z?otych.

Burmistrz wspomnia? o ekonomicznej konieczno?ci reorganizacji szkolnictwa, podkre?li? te? potrzeb? funkcjonowania ZSP w Rad?owie. Zdaniem w?odarza gminy musi pojawi? si? spo?eczna wspó?praca, a przede wszystkim dobre, twórcze i m?dre kontakty szko?y z rodzicami. Wa?ny jest dobry klimat wokó? szko?y, który zach?ci gimnazjalistów do podejmowania dalszej edukacji w Rad?owie. Józef Trytek zwróci? uwag? na ma?o kusz?ce perspektywy dla m?odzie?y w tym ?rodowisku, brak przede wszystkim pracy i mo?liwo?ci rozwoju. Natomiast dyr. Tadeusz Seremet z Przybys?awic podsun?? prosty pomys? na przygarni?cie m?odzie?y gimnazjalnej. Jego zdaniem, nale?y przygotowa? ciekaw?, ró?norodn? i atrakcyjn? ofert? dla m?odzie?y gimnazjalnej; zaprasza? j? cz??ciej do szko?y, na zawody, wycieczki, koncerty i wst?pnie wi?za? ze szko??. Dyrektor ZSP Anna Golec przedstawi?a szereg zabiegów edukacyjnych, które maj? przekona? gimnazjalistów do nauki w Rad?owie i zwróci?a uwag? na wysok? zdawalno?? matur w jej szkole. Pawe? Jachimek mówi? o dobrej codziennej wspó?pracy z dyr. A. Golec, a dyr. Marek Urbanek apelowa?, aby nie rozpowszechnia? nieprawdziwych informacji o funkcjonowaniu szkó?, które utrudniaj? uczniom podj?cie decyzji. Marek Podraza podda? pod rozwag? pomys? utworzenia ??obka, a burmistrz M?czka - szko?y muzycznej.

Uczestnicy pierwszej debaty o?wiatowej uznali, ?e gminna o?wiata powinna by? przedmiotem cz?stych, publicznych dyskusji, równie? z udzia?em rodziców.