Pierwszy Zjazd Rad?owian

czwartek, 28 listopada 2013 13:53

I Zjazd Rad?owianBurmistrz Rad?owa Zbigniew M?czka wraz z grup? przedstawicieli samorz?du spotkali si? 26 listopada z profesorem Franciszkiem Ziejk?. G?ównym tematem roboczego spotkania by?o omówienie planowanego w przysz?ym roku I Zjazdu  Rad?owian.

Na czerwiec przysz?ego roku zaplanowano I Zjazd Rad?owian. O kwestiach organizacyjnych rozmawiali w Krakowie przedstawiciele samorz?du z profesorem Franciszkiem Ziejk?. Miejscem spotkania  by?o biuro Spo?ecznego Komitetu Odnowy Zbytków w Krakowie, gdzie g?ówn? ?cian? pomieszczenia zdobi akwarela rad?owskiego pa?acu Dola?skich.

W trakcie dyskusji nakre?lono wst?pny scenariusz uroczysto?ci, które odb?d? si? w dniach 18 - 22 czerwca. Ju? dzi? wiadomo, ?e na pierwsze ?wi?to rad?owian przyb?dzie prezydent Bronis?aw Komorowski, który obejmie zjazd honorowym patronatem. Na uroczysto?ci zaproszone zostan? s?awne i wybitne postaci urodzeniem zwi?zane z ziemi? rad?owsk?.

W programie pierwszego zjazdu przewidziano m.in. przyznanie Honorowego Obywatelstwa Gminy Rad?ów prokuratorowi generalnemu Andrzejowi Seremetowi i prymasowi Józefowi Kowalczykowi. Wyg?oszone zostan? referaty tematycznie zwi?zane z histori? ziemi rad?owskiej i fenomenem mnogo?ci st?d wywodz?cych si? wybitnych ludzi. Planowany jest zjazd roczników absolwentów rad?owskiego liceum z kraju i ze ?wiata. Odb?dzie si? te? przegl?d artystycznego dorobku, osi?gni??, a tak?e promocja poszczególnych so?ectw. Nie zabraknie zawodów sportowych i ofert rekreacyjnych.

- O zje?dzie my?la?em ju? na progu mojej pracy w samorz?dzie. By?y jednak pilniejsze prace, które nale?a?o natychmiast podj?? i rozwi?za?. Mam tu na my?li infrastruktur? sieci drogowej, reform? szkolnictwa, organizacj? bazy sportowej, wi?ksze pozyskiwanie ?rodków zewn?trznych i o?ywienie spo?eczne. Dzi? jeste?my gotowi, by si?ga?, piel?gnowa? i napawa? si? nasz? to?samo?ci?. Chcemy nie tylko akcentowa? i doceni? niebywa?y fenomen st?d wywodz?cych si? niezwyk?ych postaci, ale równie? stworzy? klimat i warunki do integracji, wspó?pracy dla, jeszcze lepszego, rozwoju ziemi rad?owskiej. Pierwszy zjazd rad?owian traktujemy jako pocz?tek tych dzia?a? – mówi Zbigniew M?czka, burmistrz Rad?owa. - Podczas wizyty Prezydenta RP w Wierzchos?awicach, informowa?em g?ow? pa?stwa o naszych planach. Prezydent by? zdumiony potencja?em i fenomenem miejsca i bez wahania zapewni? mnie o uczestnictwie w zje?dzie.