Sukces rad?owskiego gimnazjalisty w zawodach je?dzieckich

poniedziaÅ‚ek, 21 października 2013 14:33

ZS Rad?ów13 pa?dziernika w Brzostku ko?o Jas?a odby?y si? Mi?dzygimnazjalne Zawody Je?dzieckie „ O tarcz? Rotmistrza Mazarakiego”. Do zawodów zg?osi?o si? 15 zawodników z gimnazjów w Tarnowie, Rad?owie, D?bicy, Pustkowie, Brzostku, Siedliskach  Bogusz, Ko?aczycach, Ja?le i K?tach. Zawody wygra?,  zdobywaj?c „ Tarcz? Mazarakiego”, Pawe? Urbanek z Publicznego Gimnazjum im. Kardyna?a Stanis?awa Hozjusza w Rad?owie, przed Magdalen? M?kal z Gimnazjum nr 2 im. Miko?aja Kopernika w Tarnowie i Konradem Zi?b? z Gimnazjum Królowej Jadwigi w Brzostku.

Rotmistrz Jan Newlin Mazaraki by? powsta?cem styczniowym, który uciekaj?c przed represjami po powstaniu osiedli? si? w Krasnem ko?o Rzeszowa w ówczesnej Galicji. Zaprzyja?niony z oficerami 20 pu?ku u?anów na ich wniosek otrzyma? barwy i tytu? honorowego oficera 20 pu?ku u?anów. Popularnie nazywany „Dziadzio”, by? szanowany przez wszystkich za uczciwo??, dobro? i prostolinijno??, a tak?e ogromn? mi?o?? do koni.  Serdeczne pozdrowienia  przekaza?a  zawodnikom mieszkaj?ca w Krakowie pani Maria Mazaraki, wnuczka Rotmistrza, która gratulowa?a wyników i obj??a nad nimi patronat.