poniedziaÅ‚ek, 16 wrzeÅ›nia 2013 12:28

port

W dniu 8 wrze?nia przyby?a do rad?owskiego gimnazjum czternastoosobowa grupa uczniów z Portugalii wraz z czwórk? nauczycieli. Nasi Go?cie przybyli z miasta Barreiro, które le?y oko?o 40 kilometrów od stolicy kraju Lizbony. Wizyta Portugalczyków to efekt wspó?pracy Agrupamento de Escolas do Barreiro i naszego gimnazjum na platformie eTwinning, która umo?liwia nawi?zywanie kontaktów, wspó?prac? przy projektach i dzielenie si? pomys?ami. Program wizyty naszych Go?ci by? bardzo bogaty. Powitali?my uczniów i nauczycieli po staropolsku – chlebem i sol?. Odby?a si? lekcja j?zyka polskiego i muzyki. Zespó? Wolanie zaprezentowa? ta?ce ludowe z naszego regionu. Ugo?cili?my Portugalczyków regionalnymi smako?ykami, które przypad?y im do gustu. W programie wizyty przewidziano równie? spotkanie z Burmistrzem naszego miasta panem Zbigniewem M?czk?. Pan Burmistrz opowiada? o walorach naszej gminy, a na zako?czenie spotkania obdarowa? naszych go?ci prezentem. Albumy i filmy o rad?owskiej gminie, które otrzymali uczniowie i nauczyciele z Portugalii b?d? z pewno?ci? mi?? pami?tk? z pobytu w Rad?owie.

Wymiana to nie tylko szkolne zaj?cia, wzajemne poznawanie si?, ale tak?e wycieczki. Portugalczycy zwiedzali Rad?ów, Tarnów, Zalipie, Kraków, kopalni? soli w Wieliczce oraz muzeum Auschwitz – Birkenau.

Uczniowie polscy i portugalscy ka?dego dnia organizowali wieczorne spotkania integracyjne, które by?y doskona?? okazj? do zabawy i wymiany pogl?dów. Na po?egnanie odby?a si? dyskoteka dla m?odzie?y, nauczyciele natomiast zostali zaproszeni na uroczyst? kolacj?.

Rad?owscy gimnazjali?ci wylatuj? do Portugalii na pocz?tku listopada.