sobota, 07 wrzeÅ›nia 2013 14:53

LGDNa realizacj? 34 projektów przeznaczono ponad 2 mln z?

Odnowi? zabytki, zbuduj? place zabaw, zorganizuj? warsztaty, wydadz? publikacje. W zako?czonych 10 lipca naborach wniosków na przyznanie pomocy w ramach programu Leader lokalna grupa dzia?ania „Kwartet na Przedgórzu” wybra?a do finansowania 34 projekty. Beneficjenci na ich realizacj? otrzymaj? ponad 2 miliony z?otych.

W sumie z?o?ono 45 wnioski. Najwi?cej z zakresu tzw. ma?ych projektów – 38, na „Odnow? i rozwój wsi” – 6 oraz 1 na operacj? w ramach „Tworzenia i rozwoju mikroprzedsi?biorstw”. Ostatecznie wybrano do refundacji 34 wnioski.

- Najwi?cej ?rodków, bo ponad 1,1 mln z? otrzymaj? beneficjenci realizuj?cy pi?? wybranych operacji w ramach dzia?ania „Odnowa i rozwój wsi” – mówi Piotr Kania, prezes Stowarzyszenia „Kwartet na Przedgórzu”, które swoim dzia?aniem obejmuje obszar czterech gmin: Borzecina, Brzeska, D?bna i Rad?owa. –  Dzi?ki unijnym pieni?dzom do ko?ca przysz?ego roku zostan? zmodernizowane kompleksy sportowe przy szko?ach w ??kach, Szczepanowie i Woli Rad?owskiej. W centrum Rad?owa zostanie odtworzony historyczny mur, a w Sufczynie powstanie chodnik oraz b?dzie odnowiona zabytkowa figura - wylicza. W Rad?owie te? jedno z dzia?aj?cych tam stowarzysze? wyremontuje ?wietlic? i zorganizuje w niej z pe?nym wyposa?eniem studio nagra?.

To tylko cz??? projektów o charakterze inwestycyjnym. Kilka innych, realizowanych za mniejsze kwoty, powstan? w ramach tzw. ma?ych projektów. M.in. w miejscowo?ciach Okocim, Per?a, Biskupice Rad?owskie czy Wa?-Ruda zostan? zbudowane place zabaw dla dzieci. Natomiast przy ko?ciele parafialnym w D?bnie zaplanowano wybudowanie parkingu, a w Woli D?bi?skiej powstanie scena, któr? b?dzie mo?na wykorzystywa? do organizacji imprez plenerowych.

Cztery wnioski, które tak?e wybrano do finansowania, zwi?zane s? z renowacj? obiektów zabytkowych. – Pozyskane ?rodki pozwol? na zmian? otoczenia wokó? ko?cio?a parafialnego pw. ?w. Ma?gorzaty w D?bnie – cieszy si? Marian Kurek, sekretarz tamtejszego urz?du gminy i zarazem cz?onek zarz?du Stowarzyszenia. – Natomiast w szczepanowskim sanktuarium dzi?ki pieni?dzom z Leadera mo?liwe b?dzie przeprowadzenie konserwacji o?tarza Narodzenia ?w. Stanis?awa – dodaje.

W ramach ma?ych projektów beneficjenci zorganizuj? warsztaty i zaj?cia rekreacyjne dla mieszka?ców, a tak?e cykl zaj?? sportowych dla dzieci i m?odzie?y. W Borz?cinie i Brzesku ?wiczy? b?d? przyszli mistrzowie MMA. Ponadto zasób wydawnictw lokalnych powi?kszy si? o folder opisuj?cy szlak r?kodzielników Przedgórza, powstanie te? album o ptakach zamieszkuj?cych okolice Borz?cina.

- Tematyka i zakres projektów jest bardzo szeroki, aczkolwiek wszystkie realizowane operacje musz? by? zgodne z Lokaln? Strategi? Rozwoju i lokalnymi kryteriami – wyja?nia prezes Kania. – Wliczaj?c ostatnie nabory, od 2009 roku wybrali?my do finansowania w naszej LGD blisko 200 projektów, na kwot? prawie 10 mln z? – podkre?la z satysfakcj?.

W perspektywie finansowej 2007-2013 zako?czone w lipcu nabory by?y w „Kwartecie” ostatnimi na tak du?e ?rodki. Nie wyklucza si? jednak, ?e z oszcz?dno?ci powsta?ych z niewykorzystanych w pe?ni limitów zostanie og?oszony jeszcze nabór na pocz?tku przysz?ego roku. Ale przed Stowarzyszeniem z Warysia jeszcze jedno powa?ne wyzwanie.

Jako jedna z sze?ciu ma?opolskich lokalnych grup dzia?ania, zostali?my wybrani do realizacji dodatkowych zada?, pozyskuj?c na nie blisko 4 mln z? -  dodaje prezes Stowarzyszenia. – Dlatego na prze?omie pa?dziernika i listopada b?dziemy og?asza? nabór, by podzieli? przyznane ?rodki. B?dzie to nabór tematyczny, a realizowane operacje maj? na celu stworzenie na obszarze Przedgórza historycznego szlaku i innowacyjnego oznakowania oraz stworzenie unikatowego systemu edukacyjnego. Warto ju? teraz zainteresowa? si? warunkami konkursu i po szczegó?owe informacje zagl?dn?? na nasz? stron? internetow?: www.kwartetnaprzedgorzu.pl – zach?ca Piotr Kania.

Nabory w „Kwartecie”

czerwiec-lipiec 2013

Odnowa i rozwój wsi – 5 projektów (1 114 683,00 z?)

Ma?e projekty – 28 projektów (877 869,45 z?)

Tworzenie i rozwój mikroprzedsi?biorstw – 1 projekt (65 446,50 z?)

* Razem na realizacj? 34 projektów rozdzielono 2 057 998,95 z?

Rodzaje projektów

Place zabaw i miejsca rekreacji – 8 projektów (968 683,00 z?)

Infrastruktura turystyczna – 3 projekty (75 000 z?)

Renowacja zabytków – 6 projektów (413 139,60 z?)

Remont i wyposa?enie ?wietlicy – 1 projekt (47 474,54 z?)

Organizacja imprez – 8 projektów (253 520,48 z?)

Albumy i wydawnictwa – 2 projekt (36 209,25)

Warsztaty, szkolenia – 5 projektów (198 525,58 z?)

Rozwój przedsi?biorczo?ci – 1  projekt (65 446,50 z?)