wtorek, 02 lipca 2013 14:00

Sesja Strategiczna1 lipca br. w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Rad?owie odby?a si? I sesja strategiczna podczas, której rozpocz?li?my dzia?ania zwi?zane z aktualizacj? Strategii Rozwoju Gminy Rad?ów do 2020 r. Nasza Gmina wspólnie z FRDL Ma?opolskim Instytutem Samorz?du Terytorialnego i Administracji z Krakowa oraz czterema innymi gminami, realizuje projekt pt. „Nowoczesne Zarz?dzanie Publiczne”, finansowany z Programu Operacyjnego Kapita? Ludzki (Poddzia?anie PO KL 5.2.1). W ramach tego? projektu mamy mo?liwo?? przygotowania nowej Strategii Rozwoju dla naszej Gminy. Prace polegaj? na identyfikacji celów i zada?, maj?cych zapewni? d?ugofalowy rozwój gospodarczy oraz realizacj? aspiracji naszej spo?eczno?ci lokalnej. Chcemy powi?za? zadania, które zostan? zapisane w Strategii, z wyznaczonymi celami zawartymi w dokumentach operacyjnych szczebla krajowego i regionalnego. Dzi?ki temu zwi?kszymy szanse naszej Gminy na pozyskanie zewn?trznych ?rodków finansowych na istotne dla jej rozwoju przedsi?wzi?cia. Chcemy równie?, aby cele i zadania Strategii by?y odpowiedzi? na potrzeby oraz oczekiwania naszych mieszka?ców. Dla efektywnej realizacji tego przedsi?wzi?cia powo?any zostanie zespó? roboczy pod nazw? Konwentu Strategicznego, do którego zaproszeni zostali przedstawiciele ?rodowisk lokalnych naszej Gminy. Zadaniem Konwentu b?dzie wypracowanie za?o?e? aktualizowanej Strategii Rozwoju. Podczas dzisiejszej sesji pracowano nad:

• Prezentacj? podstawowych wska?ników opisuj?cych rozwój spo?eczno - gospodarczy Gminy,

• Przeprowadzeniem analizy zasobów w?asnych oraz otoczenia Gminy – identyfikacja silnych i s?abych stron oraz szans i zagro?e? dla jej rozwoju – analiza SWOT, wyniki analizy SWOT,

• Okre?leniem zagadnie? strategicznych na podstawie analizy SWOT.

Kolejna sesja strategiczna odb?dzie si? 5 sierpnia br. i b?dzie dotyczy?a:

• Okre?lenia g?ównych kierunków rozwoju,

• Okre?lenia celów strategicznych (d?ugofalowych) i celów operacyjnych (?redniookresowych) dla poszczególnych kierunków rozwoju,

• Weryfikacji zada? ze „starej” strategii pod k?tem przydatno?ci i aktualno?ci wzgl?dem tworzonego dokumentu,

• Identyfikacji „nowych” kierunków interwencji (zada? kluczowych).