ASF - REALNE ZAGRO?ENIE

poniedziaÅ‚ek, 24 czerwca 2013 14:34

G?ówny Lekarz WeterynariiAFRYKA?SKI POMÓR ?WI? - REALNE ZAGRO?ENIE

Co to jest afryka?ski pomór ?wi??
Afryka?ski pomór ?wi? (ASF) to szybko szerz?ca si?, zaka?na choroba wirusowa, na któr? podatne s? ?winie domowe oraz dziki. Ludzie nie s? wra?liwi na zaka?enie wirusem ASF w zwi?zku, z czym choroba ta nie stwarza zagro?enia dla ich zdrowia i ?ycia. Najcz?stszym sposobem zaka?enia zwierz?t jest bezpo?redni lub po?redni kontakt ze zwierz?tami zaka?onymi. W przypadku terenów o wysokim zag?szczeniu gospodarstw utrzymuj?cych ?winie, rozprzestrzenianie si? wirusa mi?dzy gospodarstwami jest stosunkowo ?atwe za po?rednictwem osób odwiedzaj?cych gospodarstwo, jak równie? przez zaka?on? pasz?, wod?, wyposa?enie oraz skarmianie zwierz?t odpadami kuchennymi (zlewkami).

W chwili obecnej liczne ogniska ASF wyst?puj? na terytorium Federacji Rosyjskiej, a na pocz?tku sierpnia br. wyst?pienie tej choroby odnotowano na Ukrainie. Prawdopodobne przeniesienie choroby na terytorium Ukrainy nast?pi?o poprzez przywiezienie ?ywno?ci z Federacji Rosyjskiej przez osoby przebywaj?ce tam na wakacjach.

W zwi?zku z powy?szym, G?ówny Lekarz Weterynarii przypomina o surowych procedurach dotycz?cych wprowadzenia niektórych produktów pochodzenia zwierz?cego do UE. Wi?cej szczegó?ów pod linkiem:

Jak rozpozna? afryka?ski pomór ?wi??
U ?wi? mog? pojawi? si? nast?puj?ce objawy: liczne upadki (obserwuje si? równie? padni?cia dzików); sinica skóry uszu, brzucha i boków cia?a, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze; duszno??, pienisty wyp?yw z nosa; wyp?yw z worka spojówkowego; biegunka, cz?sto z domieszk? krwi, wymioty; niedow?ad zadu; objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mi??ni i skurczów kloniczno-tonicznych; ronienia.
Podejrzewasz wyst?pienie afryka?skiego pomoru ?wi??
Posiadacz zwierz?t, który zauwa?y? objawy nasuwaj?ce podejrzenie choroby zaka?nej, jest zobowi?zany do natychmiastowego zg?oszenia podejrzenia choroby (obowi?zek ustawowy obwarowany sankcj? karn?*). Zg?oszenie nale?y przekaza? do powiatowego lekarza weterynarii bezpo?rednio albo za po?rednictwem lekarza weterynarii opiekuj?cego si? gospodarstwem lub w?a?ciwego miejscowo organu samorz?du terytorialnego (wójta, burmistrza).

Zg?osi?e? podejrzenie afryka?skiego pomoru - co dalej?
Po dokonaniu zg?oszenia - do czasu przybycia urz?dowego lekarza weterynarii - posiadacz zwierz?t zobowi?zany jest do: izolacji i strze?enia w gospodarstwie wszystkich przebywaj?cych tam zwierz?t; wstrzymania si? od wywo?enia, wynoszenia i zbywania produktów z gospodarstwa, w szczególno?ci mi?sa, zw?ok zwierz?cych, ?rodków ?ywienia zwierz?t, wody, ?ció?ki, nawozów naturalnych; nie wywo?enia z gospodarstwa materia?u biologicznego (nasienia, komórek jajowych, zarodków); uniemo?liwienia dost?pu osobom postronnym do pomieszcze? lub miejsc, w których znajduj? si? zwierz?ta podejrzane o zaka?enie lub chorob?.
Przywo?ona ?ywno?? zawieraj?ca produkty pochodzenia zwierz?cego mo?e zawiera? patogeny powoduj?ce niektóre choroby zaka?ne zwierz?t, w tym afryka?ski pomór ?wi?.

Nie pozwólmy, aby choroby zaka?ne zwierz?t przedosta?y si? do UE!
ZAPAMI?TAJ!!!
Kraj, w którym wyst?pi ASF, nara?ony jest na bardzo du?e straty ekonomiczne w przemy?le mi?snym oraz hodowli, powodowane upadkami ?wi?, kosztami likwidacji ognisk choroby, a tak?e wstrzymaniem obrotu i eksportu ?wi?, mi?sa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od ?wi?.

G?ówny Lekarz Weterynarii