Å›roda, 05 czerwca 2013 18:01
niemcy
Relacja z II Polsko-Niemieckiego Forum pn. "Rekultywacja i rewitalizacja obszarów pogórniczych" w Senftenberg (Niemcy), 27-29 maj 2013 r. Forum zorganizowane zosta?o przez niemieck? Firm? LMBV i Komisj? Steruj?co-Bud?etow? Biura Federalno-Krajowego ds. Rekultywacji Obszarów Poeksploatacyjnych W?gla Brunatnego oraz Wydzia? Górnictwa i Geoin?ynierii AGH w Krakowie. Obrady mia?y miejsce w siedzibie LMBV w Senftenbergu, natomiast program wyjazdów technicznych obj?? wybrane obiekty w Zag??biu ?u?yckim b?d?ce w trakcie rekultywacji, jak równie? ju? zagospodarowane.
W Forum wzi??o udzia? 45 osób. Poza przedstawicielami Firmy LMBV oraz IBA Fürst-Pückler-Land 2000-2010 GmbH w likwidacji, najliczniejsz? grup? stanowili przedstawiciele przemys?u: kopal? w?gla brunatnego Be?chatów, Turów i Konin-Adamów; kopalni miedzi KGHM Polska Mied? S.A. oraz kopal? kruszyw Niemce i TAR-KRUSZ. ?wiat nauki reprezentowa?a kadra Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Mimo, ?e Forum adresowane by?o równie? do przedstawicieli samorz?dów terytorialnych i instytucji z nimi zwi?zanych w zakresie zagospodarowania (rewitalizacji) zrekultywowanych obszarów pogórniczych, reprezentowany by? tylko jeden samorz?d, a mianowicie Miasto i Gmina Rad?ów.
Pani dr in?. Anna Ostr?ga (AGH Kraków) przedstawi?a koncepcj? rewitalizacji obszarów po dzia?alno?ci wydobywczej w formule publiczno-prywatnej wspó?pracy na przyk?adzie ?wirowni w Rad?owie. Na tle planowanego do utworzenia w rejonie Tarnowa projektu pn. „Klaster Wodny – Marka Turystyczna Subregionu Tarnowskiego. Program Rozwoju Rekreacji Wodnej”, który ma obj?? zawodnione wyrobiska na terenie kilku gmin przedstawiono koncepcj? rewitalizacji dla ?wirowni w Rad?owie. Koncepcja odzwierciedla pomys?y gminy i zespo?u studentów architektury, przekszta?caj?cych pomys?y w wizj? graficzn?. Pokazano mo?liwy do wdro?enia model organizacyjno – finansowy realizacji przedstawionej koncepcji oparty na partnerstwie publiczno – prawnym. Omówiono zalety i s?abe strony realizacji przedsi?wzi?? w formule partnerstwa publiczno – prawnego, podkre?laj?c jednocze?nie, ?e jest to najbardziej prawdopodobna forma realizacji przedsi?wzi?? rewitalizacyjnych ju? w najbli?szej przysz?o?ci.
Natomiast prof. dr hab. in?. Zbigniew Kasztelewicz zaprezentowa? liczne przyk?ady zagospodarowania terenów po eksploatacji w?gla brunatnego i kruszyw naturalnych, mi?dzy innymi oddany niedawno do u?ytku Park Rekreacji i Aktywno?ci Fizycznej w Gminie Kleczew. W prezentacji przedstawi? obraz by?ych terenów eksploatacyjnych, które obecnie – po procesie zagospodarowania przeprowadzonego na europejskim poziomie – s?u?? mieszka?com miedzy innymi do celów rekreacyjnych i w sposób znacz?cy podnosz? atrakcyjno?? regionów, w których si? znajduj?. Forum by?o doskona?? okazj? do zaprezentowania polskich osi?gni?? w dziedzinie rekultywacji i rewitalizacji oraz zapoznania si? z do?wiadczeniami niemieckimi podczas obrad i dyskusji, a przede wszystkim w terenie. Tematyka zosta?a dobrana w taki sposób, aby wszystkie grupy uczestników pozyska?y nowe do?wiadczenia, przydatne w ramach realizowanych przez nich zada? rewitalizacyjnych. Proces rewitalizacji, cho? podzielony na etapy rekultywacji i zagospodarowania, le??ce w gestii innych podmiotów od pocz?tku powinien by? udzia?em trzech grup interesariuszy - przedstawicieli: przedsi?biorstwa górniczego, samorz?dów terytorialnych i instytucji R+B.