Å›roda, 22 maja 2013 10:24
nauk
Odby?o si? kolejne spotkanie naukowców dotycz?ce zagospodarowania podworskiego parku i stawów rad?owskich. W naszym mie?cie go?ci?a kolejna grupa naukowców, tym razem z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, której przewodniczy? dziekan Wydzia?u In?ynierii ?rodowiska i Geodezji prof. dr hab. in?. Krzysztof Ostrowski. Pracownicy naukowi wraz z grupami studentów przygotuj? kolejne koncepcje zagospodarowania parku przypa?acowego w Rad?owie oraz stawów po?wirowych, w tym g?ównie Wielkiego Stawu i terenów przyleg?ych. B?dzie to druga wersja koncepcji zagospodarowania tych terenów. Podobne, ale odr?bne opracowanie tematu opracuj? pracownicy naukowi z Politechniki w Krakowie.
Jak informuje prof. K. Ostrowski, za kilka tygodni zostan? przedstawione zasadnicze propozycje do realizacji, które b?d? konsultowane z samorz?dem. Nast?pnie powo?ane zostan? grupy studentów i pracowników naukowych, które zajm? si? opracowywaniem zagadnie?. Naukowe badania i opracowania rozpoczn? si? przysz?? jesieni? i potrwaj? przez rok. Efektem tych dzia?a? b?d? prace dyplomowe, prof. Ostrowski nie wyklucza równie? naukowych publikacji. Uj?cie i opracowanie tematu b?dzie mia?o charakter perspektywiczny z mo?liwo?ciami korekt na poszczególnych etapach realizacji. B?dzie to d?ugoletnia wizja zagospodarowania wyrobisk po?wirowych z przyleg?o?ciami oraz terenów eksploatacyjnych. Realizacja projektu odbywa? si? b?dzie w oparciu o ?rodki unijne, wymuszaj?c ci?g?o?? realizacji przez kolejne ekipy rz?dz?cych. Oprócz bazy turystycznej mo?e tu powsta? tzw. strefa ciszy i o?rodek SPA.
W roboczym spotkaniu uczestniczyli: prof. dr hab. in?. Krzysztof Ostrowski, dr in?. Stanis?aw Bacior, dr in?. arch. Przemys?aw Baster, dr in?. Andrzej Wa??ga, dr hab. in?. Wojciech Przegon, dr in?. Micha? Uruszczak, a tak?e: burmistrz Zbigniew M?czka, wicestarosta Miros?aw Banach, dyr. ZSP w Rad?owie Anna Golec, przew. Rady Osiedla Kazimierz Urbanek, Józef Puta?a z UM i kierownik oczyszczalni ?cieków Jaros?aw Sobo?.