Spotkanie dot. podsumowania 2012 r.

wtorek, 02 kwietnia 2013 12:13

Spotkanie

28 marca br. w Urz?dzie Miejskim w Rad?owie odby?o si? spotkanie dot. podsumowania roku 2012 oraz oceny stanu bezpiecze?stwa, w którym uczestniczyli: Komendant Miejski Policji w Tarnowie Robert Biernat, Komendant Komisariatu Policji w ?abnie Krzysztof Sarkowicz, Burmistrz ?abna Stanis?aw Kusior, Wójt Wietrzychowic Leszek Zabiega?a, Burmistrz Zbigniew M?czka i Z-ca Burmistrza Wies?aw Armatys. Pan Krzysztof Sarkowicz przedstawi? informacje dotycz?ce ca?ego powiatu oraz gmin w rejonie dzia?ania Komisariatu Policji w ?abnie.

Ogólnie odnotowana liczba wypadków w 2012 roku jest najmniejsza od czasu powstania powiatu tarnowskiego. Jest to wyra?ny spadek liczby wypadków w porównaniu do roku 2011 - o 34.

W 2012 roku odnotowano 23 wypadki, w których zgin??o 24 osoby, natomiast w 2011 w 24 wypadkach zgin??o a? 29 osób.

Najbezpieczniejszym miesi?cem by? stycze? – 12 wypadków, natomiast najwi?cej wypadków – po 26 zaistnia?o w sierpniu i we wrze?niu. Najwi?ksz? liczba ofiar ?miertelnych, a? 10 poch?on??y wypadki zaistnia?e w czerwcu i sierpniu.

Dniami tygodnia o najwi?kszej liczbie wypadków i ich ofiar by?y pi?tki – 42 wypadki, 5 zabitych, 50 rannych, ale tak? sama liczb? ofiar ?miertelnych – tj. 5 odnotowano w niedziel? przy najmniejszej liczbie wypadków – 26. Najbezpieczniejsze okaza?y si? wtorki i soboty kiedy to w 54 wypadkach zgin??o 4 osoby, a rannych zosta?o 60 osób.

Niedziele charakteryzuj? si? najmniejsz? liczba zdarze?, jednak ich skutki nale?? do najtragiczniejszych.

W przedzia?ach czasowych najwi?cej wypadków wydarzy?o si? w godz. od 14 do 18. Odnotowano wówczas 65 wypadków, 7 ofiar ?miertelnych i 75 rannych.

Najcz?stszym rodzajem zdarze? by?y zdarzenia z rodzaju najechanie na pieszego, a w nast?pnej kolejno?ci zderzenia boczne pojazdów.

Utrzyma?a si? tendencja spadku wypadków na terenie powiatu.

Najwi?ksze zagro?enie wyst?puje w gminach, przez które prowadz? g?ówne ci?gi komunikacyjne tj. drogi krajowe nr 4 i 73; s? to gminy Wojnicz, Skrzyszów i Lisia Góra.

Po zdecydowanym zmniejszeniu si? udzia?u pieszych w zdarzeniach 2011r., w 2012 równie? nast?pi? spadek liczby zdarze? z udzia?em pieszych z 65 do 63.

Niechronieni uczestnicy ruchu (piesi, rowerzy?ci, motorowerzy?ci i motocykli?ci) stanowi? a? 41% ofiar wszystkich zaistnia?ych wypadków. Jednocze?nie w?ród tej grupy u?ytkowników dróg odnotowano 14 ofiar ?miertelnych.

Maj?c powy?sze na uwadze w 2013 roku nale?y kontynuowa? dzia?ania zmierzaj?ce do poprawy bezpiecze?stwa w trzech aspektach:

Kontrolno – represyjnym w ramach których nale?y:

poddawa? kontroli stanu trze?wo?ci ka?dego kontrolowanego kieruj?cego pojazdem,

zdecydowanie reagowa? na nieprawid?owe zachowania pieszych w tym równie? na wykroczenia pope?niane wobec pieszych,

kontrolowa? przestrzeganie pr?dko?ci w szczególno?ci w miejscach i na odcinkach dróg gdzie dochodzi do zdarze? drogowych z tego powodu; kontrol? w tym zakresie nale?y tak?e obj?? kierowców pojazdów ci??arowych i busów.

In?ynieryjnym polegaj?cym na:

bie??cym monitorowaniu stanu oznakowania zarówno sta?ego jak i tymczasowego zmierzaj?cych do likwidacji zb?dnego i niew?a?ciwego oznakowania,

kszta?towaniu bezpiecznego otoczenia drogi.

Profilaktyczno - prewencyjnym maj?cym na celu:

kszta?towanie zachowa? kierowców, zw?aszcza m?odych wiekiem w zakresie prawid?owych zachowa? i wyrobieniu w?a?ciwych nawyków w tym w szczególno?ci jazdy z bezpieczn? pr?dko?ci?,

u?wiadamianie zagro?e? wynikaj?cych z uczestnictwa w ruchu drogowym w szczególno?ci dzieciom i m?odzie?y oraz osobom po 60 roku ?ycia,

wspó?prac? z instytucjami i organizacjami oraz organizowanie we w?asnym zakresie imprez promuj?cych bezpiecze?stwo.

Informacje dotycz?ce Gminy Rad?ów

Post?powania na terenie gminy: z?o?liwe niepokojenie, naruszenie praw autorskich, paserstwo, zmiana lub utrudnianie dost?pu do danych teleinformatycznych, krótkotrwa?y zabór pojazdu mechanicznego, wy?udzenie po?wiadczenia nieprawdy, kradzie? dokumentu to?samo?ci, posiadanie ?rodków narkotycznych, sprzeda? napojów alkoholowych bez znaków akcyzy, za?miecanie miejsca publicznego, niedope?nienie obowi?zku z zakresu sporz?dzania, aktualizowania i posiadania wymaganej dokumentacji mierniczo – geologicznej, niedope?nienie obowi?zku meldunkowego, uszkadzanie og?oszenia publicznego.