Seminarium pt. TARNOWSKI O?RODEK WYCHODZENIA Z TRAUMY W ZABAWIE

wtorek, 20 listopada 2012 15:09

SeminariumSeminarium pt. TARNOWSKI O?RODEK WYCHODZENIA Z TRAUMY W ZABAWIE zorganizowane pod Patronatem Pana Jaros?awa Gowina, Ministra Sprawiedliwo?ci, Pani Ireny Lipowicz, Rzecznika Praw Obywatelskich RP, Pana Andrzeja Seremeta, Prokuratora Generalnego RP oraz Pana Marka Sowy Marsza?ka Województwa Ma?opolskiego przez Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie oraz Stowarzyszenie „Przej?cie”. Wypadki w transporcie, a zw?aszcza drogowym, uznaje si? obecnie za jeden z najwi?kszych problemów zdrowia publicznego w ?wiecie, a tak?e w Polsce. Przemawia za tym ogromna liczba ofiar oraz ponoszone przez nich koszty materialne, spo?eczne i psychiczne. Dane ?wiatowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazuj?, i? codziennie w wypadkach drogowych na ?wiecie ginie oko?o 3 tys. osób. Rocznie urasta to do liczby ok. 1,3 mln osób. Prognozy  WHO wskazuj?, i? w 2020 roku wypadki drogowe z 9 miejsca (w 1993 roku) na li?cie rankingowej DALY (wska?nik skrócenia ?ycia z powodu choroby b?d? wypadku), b?d? zajmowa?y 3 pozycj?. Oznacza to, ?e nadal b?dzie ros?a liczba poszkodowanych osób; ofiar wypadków i ich bliskich, którzy b?d? potrzebowali pomocy w wychodzeniu z traumy powypadkowej. Ponadto podobnego wsparcia b?d? potrzebowali ratownicy, którzy po akcji potrzebuj? specjalistycznej pomocy psychologicznej.

Celem tej pomocy jest powrót do stanu psychicznego sprzed wypadku lub zaakceptowanie nowej sytuacji ?yciowej, w której poszkodowany i jego rodzina si? znale?li. Zmierzamy zatem do stworzenia Zintegrowanego Systemu Bezpiecze?stwa Transportu, w którym znacz?c? rol? b?dzie odgrywa? system opieki nad ofiarami wypadków, by pomóc osobie poszkodowanej i jej rodzinie w wyrównywaniu strat zarówno fizycznych, materialnych, jak i emocjonalnych.

Tegoroczne seminarium naukowe mia?o na celu dyskusj? na temat koncepcji realizacji tych zamierze?, by ofiary wypadków i ich bliscy nie pozostali samotni ze swoimi problemami formalno-prawnymi, zdrowotnymi i ekonomicznymi. Jest to absolutnie konieczne, by wyeliminowa? sytuacj?, kiedy ofiara wypadku staje si? jednocze?nie ofiar? systemu spo?ecznego, który nie mo?e jej ani zrozumie? ani pomóc.

prof. Ryszard Krystek
Zast?pca Dyrektora Naukowego ITS

Seminarium zosta?o zrealizowane w ramach projektu „Nie jeste? sam - centrum pomocy dla ofiar wypadków komunikacyjnych i przemocy oraz ich rodzin w Zabawie” wspó?finansowanego przez MPiPS, Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.