Odnowiony nagrobek Franciszka Habury

Å›roda, 31 października 2012 19:48

Cmentarz Stary w Tarnowie, jedna z najstarszych nekropolii w Polsce, ma wyj?tkowe znaczenie historyczne dla Tarnowa oraz regionu. Tu spoczywa m.in. syn ziemi rad?owskiej ?p. Franciszek Habura, ur. w Woli Rad?owskiej.

W przeddzie? ?wi?ta Zmar?ych, burmistrz Zbigniew M?czka, z?o?y? wi?zank? kwiatów i zapali? znicz. Niezwykle okazale prezentuje si? nagrobek, który zosta? odnowiony z funduszy zebranych przez Spo?eczny Komitet Opieki Nad Starym Cmentarzem. Miejsce spoczynku naszego rodaka – znakomitego mówcy, nauczyciela, poety i t?umacza literatury klasycznej –  wybrano w sercu nekropolii, w kwa­terze powsta?ców styczniowych.

*

Habura Franciszek (1843-1921) - pedagog, filolog, publicysta i spo?ecznik galicyjski. Inicjator wielu tarnowskich przed­si?wzi?? o charakterze kulturalnym, w ostatnich dwóch dekadach XIX wieku. Urodzi? si? w Woli Rad?owskiej w rodzinie ch?opskiej. By? nielicznym synem ch?opskim z tych okolic, który uko?czy? Uniwersytet Jagiello?ski.

Pisa? artyku?y do pism ko?cielnych i pedagogicznych. Najcenniejsze jednak pozycje w dorobku Habury stanowi? wy?mienite przek?ady pisarzy klasycznych: Salustiusza, Liwiusza, Cicerona, a tak?e dramaty F.M. Klingera.

Chc?c uczci? wybitnego obywatela ziemi rad?owskiej, w rad?owskim ratuszu otwarto Balkonik Literacki im. Franciszka Habury, w ten sposób przywrócono pami?? zas?u?onej  postaci, której dzia?alno?? przypad?a na skomplikowan? rzeczywisto?? polityczn? Polski, a przez to te? naszego regionu.