College la Presentation i Publiczne Gimnazjum w Rad?owie

wtorek, 19 czerwca 2012 09:15

frW dniach 10 - 16 czerwca w Publicznym Gimnazjum w Rad?owie po raz kolejny go?ci?a grupa nauczycieli i uczniów z zaprzyja?nionej szko?y - College la Presentation w Le Teil we Francji. Uczniowie spotkali si? na wspólnych zaj?ciach dydaktycznych: z j?zyka polskiego, w czasie których uczyli si? podstawowych zwrotów w j. polskim oraz muzyki, poznaj?c ta?ce i piosenki polskie. Go?cie obejrzeli obiekty i sale dydaktyczne Zespo?u Szkó? w Rad?owie. Odwiedzili Miejsk? Bibliotek? Publiczn?, Zespó? Szkó? Ponadgimnazjalnych, zwiedzili ko?ció? parafialny w Rad?owie i sanktuarium w Zabawie. Spotkali si? z Zast?pc? Burmistrza Rad?owa Panem Wies?awem Armatysem, który przekaza? im publikacje albumowe i pami?tkowe koszulki z herbem Rad?owa.

Odbyli wycieczki do Krakowa, Tarnowa, Krynicy, Zalipia i D?browy Tarnowskiej. Poznali wi?c polskie dziedzictwo narodowe i dorobek kultury ludowej. Gromadzili informacje o Polsce, regionie i Rad?owie, którymi wykazali si? podczas quizów i konkursów zorganizowanych w szkole w ostatnim dniu wizyty. Integracja uczniów post?powa?a w szkole i na wycieczkach, a tak?e dzi?ki wspólnemu pobytowi i smakowaniu naszych potraw w domach polskich kolegów.
Wizyta zaowocowa?a wi?c nie tylko pog??bieniem wspó?pracy mi?dzy placówkami, ale tak?e wi?zi przyja?ni mi?dzy uczniami i nauczycielami z tych odleg?ych od siebie o prawie 2 tys. km szkó?.

Ciekawy i atrakcyjny pobyt zapewnili sponsorzy:
- Pan Zdzis?aw Kupisz - ?wirownia "Bazalt" w Sanoce,
- Pa?stwo Stanis?awa i Stanis?aw Bojdowie z Niwki,
- Pan Zdzis?aw Gawin - ?wirownia "Tar - Krusz" w Wa? - Rudzie,
- Pan Grzegorz Kuczek - Firma "Conteko" w Rad?owie,
- Pan Jan Pi?ta - Firma "Janpol" w Woli Rad?owskiej,
- Pan Robert Bieryt - Firma Handlowo - Us?ugowa "Wiktoria" w Rad?owie,
- Pan Janusz Mietelski - Firma "Tarkom" w Rad?owie,
- Pan Tomasz Szczepanik - Firma "Produkcyjno - Handlowa "Krist" w D?browie Tarnowskiej.

Za ?yczliwo?? i wsparcie szko?y sk?adam wszystkim serdzeczne podzi?kowanie.

Marek Urbanek
dyr Zespo?u Szkó? w Rad?owie