KWK 2012: Maurits Lammertink wygrywa w Tuchowie, dobra jazda Owsiana

piÄ…tek, 04 maja 2012 12:41

fot. Ma?gorzata WolakPo zako?czonej sukcesem ucieczce zwyci?stwo na 1. etapie Karpackiego Wy?cigu Kurierów wywalczy? dzi? Holender Maurits Lammertink z dru?yny Cycling Team Jo Piels. Na finiszu wyprzedzi? on reprezentanta Czech Jakuba Novaka i reprezentanta Polski ?ukasza Owsiana.

W czwartkowe popo?udnie zawodnicy zjechali si? na Rynek w Rad?owie, gdzie wyznaczony by? start 1. etapu Karpackiego Wy?cigu Kurierów. Do pokonania mieli 124-kilometrow?, pagórkowat? tras? wiod?c? przez ?abno, Odporyszów, Wierzchos?awice, Zakliczyn, Jastrz?bi?, Ci??kowice, Rzepiennik, Biskupi, Ryglice, a? do Tuchowa. Po odwo?aniu ?rodowego prologu w peletonie zabrak?o koszulek liderów poszczególnych klasyfikacji i dopiero 1. etap zadecydowa? mia? o uk?adzie klasyfikacji generalnej.

KWK

Nim s?dzia g?ówny da? znak do startu wy?cigu, kolarze z reprezentacji Polski uczestniczyli w oficjalnych, trzeciomajowych obchodach w Rad?owie. Po z?o?eniu przed naszych kadrowiczów kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Ko?ciuszki, zawodnicy zgromadzili si? na Rynku, sk?d wyruszyli na tras? do Tuchowa. Po drodze do pokonania by?y trzy lotne premie Janom i pi?? górskich premii Tauron.

Nied?ugo po starcie na atak z grupy zdoby? si? Oleksandr Golovash z narodowej kadry Ukrainy, który uzyska? oko?o 30-sekundow? przewag? nad rywalami. Jego akcja wyra?nie zach?ci?a do aktywno?ci kolejnych zawodników – pokazywali si? m.in. Polacy, Beldzy i Holendrzy.

Pierwsz? premi? lotn? Janom wygra? Golovash, przed Bartoszem Grochowskim z Warmii i Mazur i Taco Van Der Hoomem z WV De Jonger Renner. Chwil? pó?niej z kolei zawodnicy przekroczyli kresk? górskiej premii Tauron, na której tak?e najlepszy by? Ukrainiec. Za nim finiszowali Sean De Bie (Ovyta – Eijssen-Acrog) i Antonie Warnier (Reprezentacja Regionalna Walonii). Zaraz po tym fakcie ucieczka zosta?a skasowana przez aktywnie jad?cy peleton.

Kolejne ataki nie przynios?y wi?kszych zmian w sytuacji na trasie – przez jaki? czas na czele wy?cigu utrzymywa? si? m.in. Mieszko Bulik (Reprezentacja Polski) i Ploumen Gil (Reprezentacja Regionalna Walonii), ale ich wysi?ki nie dawa?y oczekiwanych efektów. Na kolejnych dwóch premiach lotnych Janom – w Wierzchos?awicach i Zakliczynie – najlepszy okaza? si? Boris Vallee z Idemasport Biowanze, dzi?ki czemu obj?? on prowadzenie w klasyfikacji aktywnych sponsorowanej przez s?owack? firm? Janom

Mimo podejmowanych akcji na trasie panowa? status quo. Szybkie tempo jazdy, przekraczaj?ce 47km/h, w pewnym momencie porwa?o peleton na kilka mniejszych grupek, ale ostatecznie wszystko si? zjecha?o.

Wymagaj?cy podjazd pod premi? górsk? Tauron w Jastrz?biej doprowadzi? do sporej selekcji. Na prowadzenie wysun??a si? du?a, 12-osobowa grupa. Jechali w niej: Marcin Mro?ek i ?ukasz Owsian (Reprezentacja Polski), Matus Macak (Reprezentacja S?owacji), Oleksandr Golovash (Reprezentacja Ukrainy), Gert Lodewijks (Reprezentacja Regionalna Waloni), Jasper Hamelink i Maurits Lammertink (Cycling Team Jo Piels), Boris Vallee (Idemasport Biowanze), Jozef Cerny (Wibatech-LMGK Ziemia Brzeska), Kenneth Van Rooy (Lotto Belisol), Jorn Knops (WV De Jonger Renner), Dariusz G?uszak (Pogo? Mostostal Pu?awy) oraz Sander Helven (Ovyta-Eissen-Acrog).

Szeroki w sk?adzie odjazd zdo?a? wypracowa? zaledwie minut? przewagi nad pozosta?? cz??ci? stawki. Na premiach Taurona w Jastrz?biej i Ci??kowicach najlepszy okaza? si? Czech Cerny z polskiej ekipy Wibatech-LMGK Ziemia Brzeska, który obj?? prowadzenie w klasyfikacji górskiej Karpackiego Wy?cigu Kurierów.

Na 35 kilometrów przed met? 12-osobowa czo?ówka mia?a w zapasie 30 sekund nad oko?o 20-osobow? grup? po?cigow? i kolejne 30 sekund nad bardzo rozci?gni?tym peletonem, ale decyduj?cy dla losów czwartkowego etapu podjazd by? jeszcze przed zawodnikami. Mijaj?c po raz pierwszy lini? mety w Tuchowie na czele kr?cili zawodnicy holenderskiego Jo Piels – Hamelink i Lammertink, do których na wymagaj?cym podje?dzie pod Zalasow? do??czyli Owsian i Novak. Ta czwórka pozosta?a na prowadzeniu ju? do samego ko?ca i powi?kszaj?c swoj? przewag? nad rywalami mi?dzy sob? rozda?a karty. Jako pierwszy na kresce zameldowa? si? Lammertink, si?gaj?c zarówno po etapowe zwyci?stwo, jak i po koszulk? lidera klasyfikacji generalnej Karpackiej Spó?ki Gazownictwa. Na mecie wyprzedzi? on Novaka i Owsiana.

kwk

Komunikat 1 etap.