czwartek, 29 marca 2012 15:42

EduCzat z naukowcem z zamku w Ksi??u, lekcja on-line transmitowana z Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie, samodzielne lokalizowanie na niebie satelitów i nocleg w kajucie na statku Horyzont II – to marzenie niejednego ucznia polskiej szko?y. Marzenia te stan? si? realne dla uczniów Liceum Ogólnokszta?c?cego w Zespole Szkó? Ponadgimnazjalnych im. T. Ko?ciuszki w Rad?owie, które przesz?o pomy?lnie rekrutacj? i zosta?o zakwalifikowane do najwi?kszego w Polsce projektu naukowego „Eduscience”.

Sukces tym wi?kszy dla rad?owskiego liceum, ?e znalaz?o si? w?ród 250 szkó? wybranych do projektu spo?ród prawie dwóch tysi?cy zg?oszonych. W ca?ym województwie ma?opolskim zosta?y zakwalifikowane tylko 3 licea: LO w Rad?owie, II Liceum Ogólnokszta?c?ce w Gorlicach i  Powiatowy Zespó? Nr 1 Szkó? Ogólnokszta?c?cych w O?wi?cimiu.

Projekt realizowany b?dzie od marca 2012r. do listopada 2014r. w ramach  Programu Operacyjnego Kapita? Ludzki pt.: Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii.

W rad?owskim liceum realizowany b?dzie w klasach z rozszerzon? matematyk? oraz biologi? i geografi?, by zwi?kszy? zainteresowanie uczniów podj?ciem studiów na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki kraju. M?odzi ludzie poznaj? nie tylko najnowocze?niejsze technologie informacyjne, ale b?d? mie? mo?liwo?? „?ywego” kontaktu ze ?wiatem nauki poprzez transmisje on-line z obserwatoriów Polskiej Akademii Nauk, statków badawczych, laboratoriów, a tak?e z Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie.

W trakcie realizacji projektu zorganizowanych zostanie równie? 12 festiwali naukowych oraz co najmniej 32 pikniki naukowe w zakresie nauk przyrodniczych. Z nowoczesnych narz?dzi dydaktycznych, które powstan? jako produkty finalne projektu po zako?czeniu testowania, b?d? mog?y korzysta? wszystkie szko?y w Polsce.

W ramach projektu szko?a bezp?atnie otrzyma:

• tablic? interaktywn? z oprogramowaniem
  • zestaw do monitoringu przyrodniczego
  • dost?p do platformy e-learningowej wraz z transmisjami on-line

z obserwatoriów naukowych Polskiej Akademii Nauk

• dost?p do materia?ów multimedialnych
  • wycieczki do instytutów naukowych
  • udzia? w festiwalach i piknikach naukowych