czwartek, 12 stycznia 2012 15:01

tur„Kto? powiedzia?, i? ?ycie jest za krótkie,
?eby gra? w szachy, ale to wina ?ycia,
nie szachów” – J. Napier

W pi?knie odrestaurowanej auli Zespo?u Szkó? Ponadgimnazjalnych w Rad?owie ju? po raz siódmy rozegrano Rad?owski Turniej Szachowy o puchar Starosty Tarnowskiego, Burmistrza Rad?owa i Dyrektora ZSP w Rad?owie.

A? 58 zawodników z naszego miasta i s?siednich miejscowo?ci rywalizowa?o o tytu? najlepszego szachisty miasta i gminy Rad?ów. Wielu z nich startuje w turnieju rokrocznie, ceni?c sobie dobr? atmosfer? i wysoki poziom panuj?ce na zawodach. Znakomite warunki, cenne nagrody, pocz?stunek dla uczestników, sprzyjaj? mi?emu sp?dzaniu czasu przy szachownicy.

Zebranych bardzo pi?knie powita?a pani dyrektor Marzena Lechowicz – Liro, która nawi?zuj?c do  ponad tysi?cletniej tradycji gry w szachy, zwróci?a uwag? na królewskie zalety szachistów i ?yczy?a „samych matów na szachownicach”.

Turniej, rozgrywany 2 x 15 minut na siedem rund systemem szwajcarskim, s?dziowali pan Wies?aw Kasperek – s?dzia klasy pa?stwowej oraz pan Pawe? Kasperek – s?dzia klasy II.

W czasie kilkugodzinnych zmaga? uczestnicy popisywali si? umiej?tno?ciami taktycznego i strategicznego my?lenia, stoick? cierpliwo?ci? i szachow? intuicj?.

Nad sprawn? organizacj? imprezy czuwali odpowiedzialni nauczyciele: Magdalena Zwierzy?ska i Józef Trytek.

Niekwestionowanym mistrzem Turnieju zosta? Rafa? Zwierzy?ski z Rad?owa – ucze? klasy I liceum ogólnokszta?c?cego, który wygra? nie tylko w swej kategorii wiekowej, ale tak?e w klasyfikacji ogólnej, wyprzedzaj?c bardziej do?wiadczonych zawodników. Na drugiej i trzeciej lokacie uplasowali si?: Marek Wojcieszek z ??ki Siedleckiej – ubieg?oroczny zwyci?zca Turnieju oraz Dawid ?mia?kowski z Siedlca. Obaj gracze reprezentowali kategori? Open, w której zaj?li odpowiednio I i II miejsce.

W kategorii szkó? podstawowych, podobnie jak w roku ubieg?ym, najlepszy okaza? si? Mateusz Ruman z Rad?owa, a w?ród gimnazjalistów najwy?sze miejsce na podium zaj?? Dominik Lechowicz z Zabawy. Królewska gra staje si? coraz popularniejsza tak?e w?ród dziewcz?t, których w rad?owskim turnieju z roku na rok przybywa. W tegorocznych rozgrywkach tryumfowa?a Maria Frysztak – uczennica klasy II Publicznego Gimnazjum w Rad?owie.

Uczestnicy otrzymali pami?tkowe puchary, medale i dyplomy z r?k Wiceburmistrza Rad?owa Pana Wies?awa Armatysa i Pana Józefa Trytka, który pe?ni? honory gospodarza.

Oto szczegó?owe wyniki VII Rad?owskiego Turnieju Szachowego:

Klasyfikacja ogólna:
1. Rafa? Zwierzy?ski – ZSP Rad?ów,