Dom dziecka w Wa?-Rudzie

Å›roda, 02 listopada 2011 08:51

Wa?-RudaSamorz?d gminy Rad?ów zaproponowa? powiatowi tarnowskiemu utworzenie na bazie budynku by?ej szko?y w Wa? Rudzie drugiej w powiecie placówki opieku?czo-wychowawczej dla dzieci. Wedle wst?pnej propozycji cz??? kosztów z przebudow? obiektu oraz przysz?ym funkcjonowaniem placówki mogliby pokry? Austriacy. Pierwsze, cho? na razie bardzo ogólne uzgodnienia w tej sprawie, poczyniono ju? z austriackimi partnerami ze starostwa Barnau.

03.11.2011 - Gazeta Tarnowska - "Star? szko?? b?. Karoliny zamieni? w dom dziecka"

W pa?dzierniku w Rzuchowej uruchomiona zosta?a pierwsza w powiecie tarnowskim placówka opieku?czo-wychowawcza dla dzieci, ale w pe?ni nie zaspokaja ona zapotrzebowania. Wci?? wiele dzieci z regionu tarnowskiego, którymi z ró?nych przyczyn nie mog? opiekowa? si? rodzice biologiczni, przebywa w domach dziecka w innych powiatach, nieraz w bardzo odleg?ych miejscowo?ciach. Dlatego starostwo rozpocz??o poszukiwania lokalizacji dla kolejnej tego typu placówki. Z propozycj? wyszed? samorz?d gminy Rad?ów. Proponuje zaadaptowa? opustosza?y obiekt po zlikwidowanej szkole w Wa? Rudzie.
By? mo?e prace cz??ciowo sfinansuj? Austriacy, którzy pó?niej pokrywaliby te? cz??? kosztów funkcjonowania placówki. Kontakt nawi?zany zosta? dzi?ki pochodz?cemu z Wa? Rudy ks. Józefowi Pawuli, który jest obecnie proboszczem jednej z parafii wchodz?cych w sk?ad starostwa Barnau. Tam urodzi? si? Adolf Hitler, ale obecne w?adze robi? wszystko, aby pokaza?, ?e z g?oszon? przez niego ideologi? nie maj? nic wspólnego.
– Swoim dzia?aniem chc? potwierdza? swoje przyjazne nastawienie do innych narodów – twierdzi burmistrz Rad?owa Zbigniew M?czka. – Od wielu lat wspieraj? finansowo szlachetne inicjatywy w ró?nych cz??ciach Europy. W?a?nie z utworzonego przez nich specjalnego bud?etu promocyjnego mog?aby by? wsparta idea powstania placówki dla dzieci w Wa? Rudzie.
Jak mówi burmistrz, Wa? Rud? i Barnau ??czy nie tylko osoba ks. Pawuli. – Mamy wiele wspólnego w historii – dodaje. – W Wa? Rudzie jest austriacki cmentarz z I wojny ?wiatowej, w której to wielu mieszka?ców rad?owskiej gminy walczy?o w?a?nie w szeregach armii austriackiej. Zainteresowa?a ich ponadto posta? b?ogos?awionej Karoliny Kózkównej, która zgin??a z r?k Rosjan, ówczesnych przeciwników Austrii.
Mo?liwe, ?e domu dziecka w Wa? Rudzie nie b?dzie prowadzi? starostwo, ale powo?ana w tym celu fundacja polsko-austriacka. To jeszcze ma zosta? doprecyzowane. – Jeste?my przychylnie nastawieni do tej inicjatywy – stwierdza wicestarosta tarnowski Miros?aw Banach. – Na razie trzeba jednak przeprowadzi? rozpoznanie, czy obiekt w Wa? Rudzie da si? zaadaptowa? pod tego typu placówk?, czy mo?liwe jest spe?nienie w tym miejscu wszystkich stawianych przez wojewod? wymaga?. Ostateczne decyzje zapadn? w przysz?ym roku.
Przypomnijmy, ?e patronem otwartego niedawno „Promyka” w Rzuchowej mia?a by? Karolina Kózka, ale wycofano si? z tego pomys?u, w?a?nie ze wzgl?du na inicjatyw? powstania domu dziecka w Wa? Rudzie, rodzinnej miejscowo?ci b?ogos?awionej. Gdyby zosta?a zrealizowana, to patronowa?aby tamtejszej placówce.

?ród?o: powiat.tarnow.pl