Oddali ?ycie na o?tarzu Ojczyzny

poniedziaÅ‚ek, 12 wrzeÅ›nia 2011 09:38

72BISKUPICE RAD?OWSKIE. Uroczysto?ci rocznicowe upami?tniaj?ce bitw? o most, która rozegra?a si? 7-8 wrze?nia 1939 roku, rozpocz??y si? msz? ?wi?t? w miejscowym ko?ciele.

Ks. proboszcz Grzegorz ?yrkowski w homilii prosi? zebranych, aby za poleg?ych ?o?nierzy, którzy „oddali ?ycie na o?tarzu Ojczyzny”, ofiarowa? to, co najcenniejsze - modlitw?. Po mszy, m?odzie? szkolna zaprezentowa?a program s?owno-muzczny przygotowany przez El?biet? Rodak, nawi?zuj?cy do krwawych wydarze? sprzed siedemdziesi?ciu dwóch lat. Starannie dobrane teksty i pie?ni poruszy?y uczestników uroczysto?ci, którzy oklaskami podzi?kowali za wyst?p. Nast?pnie udali si? wszyscy pod Pomnik Bohaterom. Poczty sztandarowe zaproszonych jednostek OSP i szkó? z terenu gminy poprowadzi?  komendant gminny OSP Ksawery Stefa?czyk.

Tu, w miejscu gdzie dawniej ??czy? dwa brzegi Dunajca drewniany most, a w 1969 roku stan?? Pomnik Bohaterom, so?tys Kazimierz Sarnecki powita? zaproszonych go?ci. Krótkie przemówienia wyg?osili pose? Andrzej Sztorc i wiceburmistrz Wies?aw Armatys, a so?tys przypomnia? histori? bitwy o biskupicki most. Podkre?li? heroizm polskich ?o?nierzy, przytaczaj?c m.in. wspomnienia jednego z uczestników tej bitwy, Franza Josepha Straussa, pó?niejszego znanego niemieckiego polityka. Uroczysto?? zako?czy?a si? z?o?eniem  wie?ców i zapaleniem przez m?odzie? szkoln? zniczy. W ten uroczysty sposób oddano ho?d blisko 250. ?o?nierzom poleg?ym na tej ziemi. Mieszka?cy Biskupic Rad?owskich ka?dego roku przywo?uj? pami?? bohaterskich obro?ców Ojczyzny.