poniedziaÅ‚ek, 05 wrzeÅ›nia 2011 10:10

72

Uroczysto?ci 72. Rocznicy Bitwy Rad?owskiej rozpocz??y si? od przemarszu Kompanii Honorowej WP, orkiestry d?tej, pocztów sztandarowych i uczestników obchodów z rad?owskiego rynku pod pomnik Bohaterów Wrze?nia, aby wspólnie od?piewa? „Rot?” oraz z?o?y? wi?zanki kwiatów od uczniów i nauczycieli Szko?y Podstawowej im. Bohaterów Wrze?nia 1939 r. w Rad?owie oraz mieszka?ców Rad?owa.

Film z uroczysto?ci obchodów 72. rocznicy Bitwy Rad?owskiej i wybuchu II wojny ?wiatowej :: imav.tv

Film z uroczysto?ci obchodów 72. rocznicy Bitwy Rad?owskiej i wybuchu II wojny ?wiatowej - imav.tv

7 i 8 wrze?nia 1939 r. na przestrzeni Niwka - Bobrowniki Wielkie - Bobrowniki Ma?e - Rad?ów - Biskupice Rad?owskie gorza?y zaciek?e walki. Ponaglane rozkazami dowódcy Armii Kraków i dowódcy Grupy Operacyjnej Armii "Boruta" oddzia?y 6-tej Dywizji Piechoty gen. Bernarda Monda i 21 Dywizji Piechoty Górskiej gen. Józefa Kustronia d??y?y, aby pod Bobrownikami i Biskupicami Rad?owskimi przeprawi? si? na prawy brzeg Dunajca i zaj?? tam nowe stanowiska obronne. Stanowiska dowodzenia umieszczono w pa?acu Dola?skich oraz w budynku Szko?y Powszechnej. 7.IX. otrzymano wiadomo?? o pojawieniu si? na pó?noc od magistrali Brzesko - Tarnów pancernych si? nieprzyjacielskich. Stacjonuj?ca w ?abnie Grupa Operacyjna Armii "Boruta" wyda?a rozkaz o przyspieszeniu przeprawy. O godz. 16:30 niemieckie wozy bojowe by?y ju? na przedmie?ciach Rad?owa. Po kilkugodzinnej wymianie ognia Rad?ów zosta? opanowany przez Niemców. W Rad?owie pozosta?a tylko garstka ?o?nierzy, którzy zabarykadowali si? w szkole rad?owskiej i ogniem swej broni blokowali wylot drogi w kierunku Biskupic. Pomimo, i? w szkole walczy?o prawdopodobnie 14 ?o?nierzy, ogie? ich by? bardzo skuteczny, gdy? na tym odcinku nieprzyjacielowi nie uda?o si? przej?? z Rad?owa do Biskupic. Niemcy zbudowani waleczno?ci? tej szczup?ej garstki ?o?nierzy polskich, dwukrotnie zarz?dzili przerwanie ognia, parlamentarzy?ci wzywali do poddania si?. Rozw?cieczeni Niemcy ?ci?gn?li pod budynek miotacze ognia i spalili ich ?ywcem. By?o ich prawdopodobnie 14. Umieraj?c ?piewali "Rot?". Na rad?owskim cmentarzu spoczywaj? szcz?tki spalonych obro?ców, a zapis w ksi?dze zmar?ych przy 13-tu obro?cach - nieznani. Spoczywaj? tu tak?e ?o?nierze Grupy Operacyjnej Armii "Boruta". Poleg?ym bohaterom ludno?? zbudowa?a pomnik na cmentarzu.

G?ówne uroczysto?ci, które prowadzi? Ryszard ??d?o odby?y si? na Cmentarzu Parafialnym w Rad?owie, w kwaterze poleg?ych ?o?nierzy Armii Kraków. O godz. 10:00 odby?a si? msza ?w. w intencji ?o?nierzy, uczestników Bitwy Rad?owskiej i ich rodzin. Nast?pnie zebranych go?ci i uczestników uroczysto?ci powita? Starosta Tarnowski Mieczys?aw Kras. Wa?nym i historycznym momentem by?o spotkanie weteranów - p?k. Zdzis?awa Baszaka, ?o?nierza 16. Pu?ku Piechoty, uczestnika wrze?niowych walk, i p?k. Mieczys?awa Heroda, ?o?nierza 6. Pu?ku Artylerii Lekkiej, który bra? udzia? w Bitwie Rad?owskiej.  Kolejnym punktem by?o odczytanie Apelu Poleg?ych, a Kompania Honorowa wystawiona przez 5. Batalion Dowodzenia im. Gen. Stanis?awa Hallera z Krakowa odda?a salw? honorow?. Pó?niej nast?pi?o z?o?enie wie?ców i wi?zanek kwiatów pod pomnikiem. Uroczysto?ci zako?czy?o wyst?pienie Burmistrza Rad?owa Zbigniewa M?czki.

W uroczysto?ciach uczestniczyli: przedstawiciele zwi?zków i organizacji kombatanckich, uczestników  wojny obronnej 1939 roku, a tak?e ?o?nierzy Armii Krajowej i Polskiego Pa?stwa Podziemnego,  rodziny ?o?nierzy, którzy uczestniczyli w Bitwie Rad?owskiej, Pos?anka Urszula Augustyn, Pose? Micha? Wojtkiewicz, Wicemarsza?ek Województwa Ma?opolskiego – Roman Ciepiela, Cz?onek Zarz?du Województwa Ma?opolskiego – Stanis?aw Sorys, Zast?pca Dowódcy II Korpusu Zmechanizowanego im. Gen. W?adys?awa Andersa z Krakowa - gen. Andrzej Knap, Wicestarosta Powiatu Tarnowskiego - Miros?aw Banach, Przewodnicz?cy Rady Powiatu - Wojciech Skruch,  Radni Powiatu Tarnowskiego, Cz?onek Zarz?du Powiatu Tarnowskiego - Marek Podraza, Ma?opolski Komendant Pa?stwowej Stra?y Po?arnej -  Andrzej Mróz, Przewodnicz?cy Rady Miejskiej w Rad?owie – Piotr Kapera, Radni Rady Miejskiej w Rad?owie, Przedstawiciele w?adz Ko?cielnych i Duchowie?stwo z ksi?dzem proboszczem – Januszem Maziark? oraz ksi?dzem kanonikiem Stanis?awem Pazdanem, So?tysi Gminy Rad?ów, przedstawiciele organizacji pozarz?dowych, dyrektorzy, nauczyciele i m?odzie? szkó? z terenu Powiatu Tarnowskiego i Gminy Rad?ów,  przedstawiciele i poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, Ochotniczych Stra?y Po?arnych, organizacji spo?eczno-politycznych oraz szkó?, mieszka?cy  Powiatu Tarnowskiego, a w szczególno?ci ziemi rad?owskiej.

fot. Wies?aw Mleczko