Jubileusz profesora Franciszka Ziejki

poniedziaÅ‚ek, 05 października 2015 09:24

Jubileusz profesora Franciszka ZiejkiW siedzibie Biblioteki Jagiello?skiej odby?a si? donios?a uroczysto?? z okazji jubileuszu 75. rocznicy urodzin naszego rodaka profesora Franciszka Ziejki. Na t? okoliczno?? przygotowano monumentaln? wystaw? nosz?c? tytu? "Profesor Franciszek Ziejka" oraz promocj? najnowszej ksi??ki Jubilata: "W drodze do s?awy. Studia i szkice". Uroczysto?? odby?a si? nie przypadkowo 3 pa?dziernika o godzinie 12.00. Dok?adnie w tym samym dniu i czasie, na rad?owskim Zako?cielu urodzi? si? Franciszek Ziejka.

- Wszyscy znamy i podziwiamy Pana Profesora jako cz?owieka wielu talentów, obdarzonego przenikliwym intelektem, imponuj?cego pok?adami wra?liwo?ci, skupiaj?cego wokó? siebie ludzi o niezwyk?ym potencjale i obdzielaj?cego ich swoj? si?? i optymizmem. Za to Pana Profesora podziwiamy i za to bardzo dzi?kujemy, a dzi?ki owym przymiotom, o?mielamy si? nazwa? Pana Profesora naszym Uniwersyteckim Klejnotem! - napisali w okoliczno?ciowym adresie profesorowie UJ.

Uroczysto??, któr?  prowadzi? dyrektor Biblioteki  Jagiello?skiej prof. Zdzis?aw Pietrzyk rozpocz??a si? od otwarcia wystawy przez rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka po?wi?conej ?yciu i dzia?alno?ci naukowej profesora Franciszka Ziejki. W?ród wa?nych dokumentów, wyró?nie?, odznacze? i publikacji profesora, zwraca?o uwag? eksponowane drzewo genealogiczne rodziny Ziejków, które z dum? przedstawia? go?ciom Jubilat. Kolejna cz??? uroczysto?ci, promocja ksi??ki profesora F. Ziejki "W drodze do s?awy. Studia i szkice", któr? prowadzi? prorektor UJ prof. Jacek Popiel, odby?a si? w sali konferencyjnej BJ.

Profesor Ziejka w swoim wyst?pieniu zatytu?owanym „Mój dom w Alejach Mickiewicza", wspomina? Rad?ów, histori? swojej rodziny i ró?ne miejsca swojego zamieszkania. Wyzna?, ?e Biblioteka Jagiello?ska, stanowi jego drugi dom, a czas w niej sp?dzony, jest pobytem najd?u?szym i najmilej wspominanym.

W uroczysto?ci udzia? wzi??a rodzina Jubilata, przyjaciele, wspó?pracownicy, profesorowie UJ, parlamentarzy?ci oraz przedstawiciele wielu instytucji. Profesor po spotkaniu otrzyma? od przyby?ych go?ci wiele ?ycze?, prezentów i okoliczno?ciowych adresów, w tym od burmistrza Rad?owa Zbigniewa M?czki.

Tekst i fot. Zbigniew Marcinkowski