Centra obs?ugi - wiele spraw w jednym miejscu

piÄ…tek, 11 wrzeÅ›nia 2015 08:43
US1 wrze?nia Administracja Podatkowa uruchamia centra obs?ugi. To nowe udogodnienie, dzi?ki któremu podatnicy b?d? mogli za?atwi? swoje sprawy nie tylko we w?asnym urz?dzie, ale zrobi? to tak?e w wybranych miejscach na terenie ca?ego kraju. Ponadto w centrach, oprócz spraw podatkowych, b?dzie mo?na z?o?y? wybrane dokumenty z obszaru ZUS i akcyzy. Centrum obs?ugi powstanie w Urz?dzie Skarbowym w siedzibie Drugiego Urz?du Skarbowego w Tarnowie, Al. Solidarno?ci 5-9B i b?dzie jednym z 50 w kraju.
Dotychczas podatnik móg? za?atwia? sprawy tylko w swoim urz?dzie skarbowym, w zale?no?ci od miejsca zamieszkania lub siedziby firmy. By?o to szczególnie uci??liwe dla tych, którzy pracuj? lub studiuj? z dala od domu. Uzyskanie np. za?wiadczenia wymaga?o nawet kilkusetkilometrowej podró?y. Od wrze?nia wystarczy wizyta w jednym z 50 centrów obs?ugi.
W centrach obs?ugi pracownicy Administracji Podatkowej b?d? przyjmowa? podania i deklaracje, wydawa? za?wiadczenia, informowa? podatników
o ich prawach i obowi?zkach. Dodatkowo b?dzie mo?na za?atwi? sprawy zwi?zane z rejestracj? w Centralnej Ewidencji Dzia?alno?ci Gospodarczej (CEIDG) i obs?ug? systemu e-PUAP.
Centra u?atwi? przedsi?biorcom, szczególnie tym najmniejszym, dost?p do us?ug Administracji Podatkowej, S?u?by Celnej oraz Zak?adu Ubezpiecze? Spo?ecznych. Oprócz spraw realizowanych dotychczas przez urz?dy skarbowe przedsi?biorcy b?d? mogli m.in.:
•    z?o?y? deklaracje uproszczone z tytu?u nabycia wewn?trzwspólnotowego AKC-U od samochodów osobowych lub pobra? potwierdzenie zap?aty akcyzy,
•    z?o?y? dokumenty ubezpieczeniowe (zg?oszeniowe i rozliczeniowe).

Na samodzielnych stanowiskach komputerowych w centrach obs?ugi podatnicy b?d? mieli dost?p do Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów, e-PUAPu oraz zarejestruj? dzia?alno?? gospodarcz?.
Sposób dzia?ania centrów b?dzie zestandaryzowany, co oznacza, ?e podatnicy
w ka?dym z nich b?d? mogli skorzysta? z takich samych rozwi?za? i by? obs?u?eni wed?ug jednakowych standardów. W Ma?opolsce oprócz centrum obs?ugi w Drugim Urz?dzie Skarbowym w Tarnowie powstan? jeszcze 3 centra obs?ugi zlokalizowane w Urz?dzie Skarbowym w Bochni, Urz?dzie Skarbowym w Nowym Targu i w Urz?dzie Skarbowym Kraków-Nowa Huta.

Centra obs?ugi to jedno z wielu nowych rozwi?za? wdra?anych w ramach Systemu Obs?ugi i Wsparcia Podatnika. W przysz?o?ci planowane jest utworzenie kolejnych centrów oraz ci?g?y rozwój ?wiadczonych przez nie us?ug.
Wi?cej informacji mo?na uzyska?
pod nast?puj?cymi numerami telefonów:
Pani Ewa Gajda – tel. 14-632-82-40,
Pani Halina Wapniewska – tel. 14-632-82-19