wtorek, 18 sierpnia 2015 11:25

gminneDo?ynki s? wyrazem podzi?kowania dla rolników za ich ci??k? prac? na roli, bo to dzi?ki nim i ich ci??kiej pracy, zapobiegliwo?ci i uporowi, co roku, w dzie? do?ynek otrzymujemy te, jak?e wa?ne dla nas wszystkich zapewnienie, ?e jeste?my bezpieczni, bo mamy chleb, którego wystarczy dla wszystkich.

W tym roku Do?ynki Gminy Rad?ów odby?y si? w niedziel? tj. 16 sierpnia br. w Biskupicach Rad?owskich. ?wi?to Plonów rozpocz?to Msz? ?wi?t? Dzi?kczynn?, któr? odprawi? ks. Proboszcz Grzegorz ?yrkowski. Po Mszy ?w. korowód z wie?cami przejecha? na stadion sportowy, gdzie odby?a si? dalsza cz??? uroczysto?ci.

Starostami Do?ynek byli Pani Urszula Guzy z Biskupic Rad?owskich oraz Pan Leszek Hanek z Przybys?awic.

Burmistrz p. Zbigniew M?czka podzi?kowa? rolnikom za ich trud pracy na roli oraz zapewni? o sprawiedliwym podziale bochnów chleba.

Po zako?czeniu prezentacji i o?piewaniu wie?ców przez grupy wie?cowe z so?ectw Gminy Rad?ów wr?czono nagrody dla rolników:

Katarzyna i Kazimierz Kawa – Biskupice Rad?owskie

Andrzej Pucha?a – Wa? Ruda

Anna i Józef Kumi?ga – Glów

Aneta i Andrzej Hajduk – Rad?ów

Maria i Leszek W?giel – Brze?nica

Irena i Marek Mleczko – Wola Rad?owska

Wies?aw M?czko – Marcinkowice

Stanis?aw Du? – Zdrochec

Halina i Józef Mleczko – ??ka Siedlecka

Zofia i Miros?aw Cury?o – Zabawa

Anna i Krzysztof Jarmu?a – Przybys?awice

Marcin Skubisz – Siedlec

Tomasz Witek – Niwka

Aneta i Stanis?aw Dyja – Sanoka

Podczas tegorocznych do?ynek nagrodzono równie? so?tysów Gminy Rad?ów a przede wszystkim SO?TYSA ROKU, którym zosta? Pan Kazimierz Sarnecki – so?tys Biskupic Rad?owskich.

Rozstrzygni?to Gminny Przegl?d Wie?ca Do?ynkowego i przyznano nast?puj?ce miejsca:

I. Brze?nica i Wa?-Ruda

II. ??ka Siedlecka i Rad?ów

III. Biskupice Rad?owskie, Zdrochec, Przybys?awice, Zabawa, Wola Rad?owska, Marcinkowice oraz Glów.

Na do?ynki województwa ma?opolskiego, które w tym roku odb?d? si? w Piwnicznej Zdroju 23.08. 2015 r. zosta? wytypowany wieniec z so?ectwa Brze?nica, a na do?ynki powiatowe do Wojnicza, które odb?d? si? 30.08.2015 r. wytypowano wieniec z Wa? Rudy.

Zwyci?sk? Tradycyjn? Potraw? Ziemi Rad?owskiej zosta?a POSPÓ?A – kasza z grochem, któr? przygotowa?y Panie z Brze?nicy i tym samym powtórzy?y sukces z roku 2013 i 2014.

Pi?ty raz og?oszony zosta? konkurs na naj?adniejszy balkon i ogród ziemi rad?owskiej. Jury po obejrzeniu ogrodów i balkonów, które zosta?y zg?oszone do konkursu postanowi?o przyzna? nagrody oraz dyplomy dla:

OGRODY:

I. Zbigniew Madej z Biskupic Rad?owskich oraz Wies?aw Mleczko z Rad?owa

II. Aneta Kuklewicz z Biskupic Rad?owskich

III. Halina Majka z ??ki Siedleckiej

WYRÓ?NIENIE: Dorota Mi?kina z Zabawy

BALKON:

I. Joanna i Justyna Kopacz z Wa? Rudy

II. Helena Bo?ek z ??ki Siedleckiej

III. Aneta Dybisz ze Zdrochca

WYRÓ?NIENIE: Agnieszka Nowak z Biskupic Rad?owskich

Ponad to zobaczy? mo?na by?o pi?kne wyst?py dzieci?cych zespo?ów regionalnych Mali Rad?owianie i Mali Biskupianie oraz Zespo?y Regionalne WOLANIE i BISKUPIANIE. Po raz pierwszy na rad?owskiej scenie zaprezentowa?a si? M?odzie?owa Muzyka „Podegrodzie”, która „poderwa?a” zgromadzonych go?ci do?ynkowych do ta?ca.

?wi?towanie zako?czy?a trwaj?ca do pó?nych godzin nocnych zabawa taneczna „pod chmurk?”.

Fot. tekst – Monika Piekarz

Fotogaleria cz. 1