czwartek, 06 sierpnia 2015 14:54

Wakacyjne warsztaty negocjacji i mediacji rówie?niczych w PlacówNa czas wakacji Placówka Wsparcia Dziennego w Rad?owie zamieni?a si? w ma?? „kancelari?” arbitra?u, negocjacji i mediacji. Wychowankowie Placówki sp?dzili pierwszy miesi?c tegorocznych wakacji w sposób niezwykle kreatywny i nietypowy- uczestnicz?c w warsztatach negocjacji i mediacji rówie?niczych z wykorzystaniem technik teatralnych „Dogadajmy si?”- Projekt dofinansowany ze ?rodków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - Ma?opolska lokalnie.

Za?o?eniem warsztatów by?o kszta?towanie  u dzieci i m?odzie?y kompetencji spo?ecznych takich jak umiej?tno?? negocjacji, konstruktywnego rozwi?zywania sporów bez u?ycia przemocy, a  tak?e umiej?tno?? dochodzenia do porozumienia metod? mediacji. Du?e znaczenie odegra?y tu techniki teatralne, w tym zw?aszcza scenki sytuacyjne oraz  improwizacja, które pozwoli?y dzieciom utrwali? wiedz? teoretyczn? nabyt? w trakcie warsztatów. Zaj?cia teoretyczne ograniczone zosta?y do minimum, g?ówn? rol? odgrywa?a natomiast w?asna aktywno?? wychowanków i wyzwalanie ich twórczego potencja?u. Metoda dramy pozwoli?a im wciela? si? w role ca?kiem skutecznych m?odych negocjatorów i mediatorów. Wakacyjna propozycja rad?owskiej Placówki prócz atrakcyjnej formy sp?dzania wolnego czasu dla dzieci, które wypoczynek sp?dzaj? w swoim miejscu zamieszkania, to tak?e skuteczna profilaktyka poprzez trening kompetencji spo?ecznych. Jest ona odpowiedzi? na niekorzystn? sytuacj? m?odego pokolenia w dobie p?ynnej nowoczesno?ci i zagro?onych perspektyw. Powszechnie obserwuje si? obni?enie jako?ci relacji interpersonalnych u dzieci i m?odzie?y. Dotyczy to zw?aszcza trudno?ci w nawi?zywaniu kontaktów i rozwi?zywania sporów, co niesie za sob? zagro?enie wyst?powaniem sytuacji przemocowych i ryzyko marginalizacji spo?ecznej. Koniecznym jest zatem zapewnienie dzieciom i m?odzie?y rozwi?za? tego problemu w najbli?szym ?rodowisku- tym, w którym funkcjonuj? na co dzie?. ?wietn?  p?aszczyzn? do tego typu dzia?a? s? lokalne instytucje dzia?aj?ce na rzecz dziecka i rodziny, tak jak jest to w przypadku Placówki Wsparcia Dziennego w Rad?owie.

W sierpniu kolejna propozycja dla dzieci- projekt „KRAINA KRETYWNA” dofinansowany przez Fundacj? PGNiG im. I. ?ukasiewicza , w trakcie którego Placówka zamieni si? w profesjonaln? pracowni? malarstwa, rze?by i innych twórczych dzie? m?odych artystów ziemi rad?owskiej. Zapraszamy !

Fotorelacja z projektu

Kierownik PWD