czwartek, 18 czerwca 2015 13:07
Visit Portugal – Happiness is your destinyW dniach 29.05 – 05.06.2015 grupa uczniów gimnazjum z Rad?owa wraz z opiekunami odwiedzi?a w ramach rewizyty partnersk? szko?? w Barreiro w Portugalii. Ju? w drodze z lotniska, na stacji metra powita? nas napis „Visit Portugal - Happiness is your destiny” (Odwied? Portugali? - szcz??cie jest twoim przeznaczeniem), który wspaniale oddawa? atmosfer? naszego pobytu w tym pi?knym kraju. Zaprzyja?nieni nauczyciele i rodziny uczniów goszcz?cych do?o?yli wszelkich stara? aby nasz pobyt sta? si? niezapomnianym prze?yciem.
Wizyt? rozpocz?li?my od zwiedzania g?ównych atrakcji turystycznych Lizbony: Bazyliki Estrelli, góruj?cego nad Lizbon? Zamku ?w. Jerzego, zabytkowej katedry Se, ?uku Tryumfalnego i s?ynnego deptaka Rua Augusta. Wielu wra?e? dostarczy?a przeja?d?ka s?ynnym ?ó?tym tramwajem- symbolem Lizbony, spacer w?skimi uliczkami zabytkowej dzielnicy Alfamy i widok panoramy miasta z licznych tarasów po?o?onych na wzgórzach.
Kolejny dzie? up?yn?? nam na zwiedzaniu zabytków zwi?zanych z dawn? pot?ga Portugalii w czasach wielkich odkry? geograficznych. Podziwiali?my arcydzie?a stylu manueli?skiego: monumentalny Klasztor Hieronimitów i pe?ni?c? dawniej funkcj? obronn? i wi?zienn? wie?? Belem. Ciekawostk? jest, ?e w Wie?y Belem wi?ziony by? przez kilka miesi?cy genera? Jozef Bem- twórca Legionu Polskiego w Portugalii. Obejrzeli?my tak?e Pomnik Odkrywców zbudowany dla upami?tnienia portugalskich marynarzy i odkrywców, którym zawdzi?czamy zape?nienie bia?ych plam na mapie ?wiata. Popo?udnie sp?dzili?my w bajecznie kolorowym pa?acu Pena po?o?onym w pobliskiej miejscowo?ci Sintra, dawnej rezydencji królewskiej.
Wa?nym punktem programu by?a wizyta w szkole i wymiana do?wiadcze? edukacyjnych. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie z zainteresowaniem obserwowali lekcje, porównywali zakres realizacji zagadnie? programowych i organizacj? procesu dydaktycznego. Z ciekawo?ci? obejrzeli?my tak?e wystaw? prac interdyscyplinarnych przygotowan? przez lokalne szko?y, której motywem przewodnim by?a tolerancja. To niezwykle istotny temat dla naszych gospodarzy, których wychowankowie cz??ciowo pochodz? z dawnych kolonii portugalskich w Afryce, Indiach i Brazylii.
Po dniach pe?nych wra?e? i emocji nadszed? czas na chwile modlitewnego skupienia i refleksji w miejscu szczególnym dla ka?dego katolika- sanktuarium Matki Bo?ej w Fatimie. Po krótkiej modlitwie osobistej w Kaplicy Objawie? udali?my si? do rodzinnej miejscowo?ci ?ucji, Hiacynty i Franciszka –Aljuster oraz miejsca Loca da Anjo gdzie trójka dzieci widzia?a Anio?a Pokoju. W otoczeniu d?bów korkowych i drzew oliwnych pokonali?my szlak drogi krzy?owej której zwie?czenie stanowi kaplica z figur? ukrzy?owanego Chrystusa. Jeszcze kilka chwil na zakup pami?tkowych ró?a?ców i zm?czeni wracamy do Barreiro. Na szcz??cie nasi gospodarze zadbali aby w programie wymiany nie zabrak?o czasu na wypoczynek. Wizyta w s?ynnym kurorcie w okolicy Lizbony - Cascais, beztroskie leniuchowanie na z?otym piasku pla?y Arrabida i przeja?d?ka tradycyjn? ?odzi? po rzece Tag wpadaj?cej do Atlantyku pozwoli?y zregenerowa? nasze si?y. Pi?kna s?oneczna pogoda i specja?y kuchni portugalskiej: przepyszne Bacalhau a Bras (zapiekanka z dorsza), grillowane sardynki i wy?mienite desery oraz wyborne wino zapewnia?y znakomity nastrój. Zachwyci?y nas te? go?cinno??, ?yczliwo?? i pogoda ducha naszych gospodarzy. Serdeczne przyj?cie i nawi?zane relacje miedzy uczniami wzmocni?y motywacj? do nauki j?zyka angielskiego i potwierdzi?y, ?e bezpo?rednie obcowanie z kultur? wzbogaca o wiedz? niemo?liw? do zdobycia ze szkolnych podr?czników. Z niecierpliwo?ci? czekamy na kolejne spotkania z naszymi portugalskimi przyjació?mi.

Marta Ma?lak

Visit Portugal – Happiness is your destiny