czwartek, 07 maja 2015 19:57
prof. Edward Mleczko

7 maja spo?eczno?? gimnazjalna prze?ywa?a ?wi?to Patrona Kardyna?a Stanis?awa Hozjusza. Uroczysto?? rozpocz??a Msza ?w. odprawiona przez ks. Proboszcza Janusza Maziark?. W homilii podkre?li? znaczenie Bo?ych przykaza? na drodze ka?dego cz?owieka oraz rol? Kardyna?a Hozjusza w nie?atwych czasach reform trydenckich  jako dostojnika Ko?cio?a wiernego i odpowiedzialnego, który nie ulega? „ modom” epoki, lecz twardo sta? na gruncie Dekalogu. Jego postawa jest  wzorem do na?ladowania we wspó?czesnych czasach przez polsk? m?odzie?.

Szkoln? cz??? uroczysto?ci rozpocz?? dyrektor Marek Urbanek, który powita? zebranych. W szkolnym ?wi?cie uczestniczyli: Burmistrz Rad?owa Zbigniew M?czka, Przewodnicz?cy Rady Miejskiej Piotr Kapera, Ks. Proboszcz Janusz Maziarka, kierownik ZOSiP Gminy Rad?ów Konrad Rudzi?ski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Zbigniew Marcinkowski, bratanek Profesora Wies?aw Mleczko oraz Joanna Boco? i Joanna Ryglicka z Rady Rodziców.

Honorowym Go?ciem by? rad?owianin, Prorektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie prof. dr hab. Edward Mleczko, trzykrotny mistrz Polski w biegach na 10000 m, zwyci?zca wielu mi?dzynarodowych zawodów lekkoatletycznych, wybitny uczony, autor ponad 300 publikacji naukowych.

Pan Profesor przedstawi? prezentacje multimedialne po?wi?cone swoim latom szkolnym w Rad?owie, karierze sportowej i naukowej oraz „Fantastyczn? podró?. Pot?ga 10 - zoom od micro  do macro kosmosu” i  „What a Wonderful World” z muzyk? Louisa Armstronga. Zebrani z uwag?  wys?uchali wspomnie?, obejrzeli skany  osobistych pami?tek Profesora oraz mieli okazj? pozna? mo?liwo?ci badawcze wspó?czesnej nauki.

W dalszej cz??ci spotkania podsumowano wyniki 7 edycji Gminnego Konkursu Historycznego po?wi?conego kardyna?owi Hozjuszowi i czasom, w których ?y?. Zwyci?zcy otrzymali dyplomy i nagrody ksi??kowe. Na zako?czenie zebrani obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów gimnazjum pod kierunkiem p. Ma?gorzaty Wójcik. Przygotowany na wysokim poziomie artystycznym i merytorycznym spektakl  podkre?la? rol? Biblii jako zbióru wskazówek dla m?odego cz?owieka, potrzeb? autorytetów, warto?ci, jak wiara, mi?o??, godno?? i odpowiedzialno??.

Marek Urbanek

dyr. ZS w Rad?owie

Publiczne Gimnazjum w Rad?owie. Uroczyste obchody ?wi?ta patrona szko?y kard. Stanis?awa Hozjusza oraz spotkanie z wybitnym rad?owianinem profesorem Edwardem Mleczk?. 7 maja 2015 r. - fot. Zbigniew Marcinkowski