piÄ…tek, 06 marca 2015 13:47

Fina? XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko – Plastycznego5 marca w murach Publicznego Gimnazjum im. b?. Karoliny Kózkówny w Woli Rad?owskiej odby? si? fina? XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko – Plastycznego B?ogos?awiona Karolino, ?wie? nam przyk?adem. Honorowy patronat obj?li: Biskup Tarnowski Andrzej Je?, Marsza?ek Województwa Ma?opolskiego Marek Sowa, Ma?opolski Kurator O?wiaty Aleksander Palczewski, Starosta Powiatu Tarnowskiego Roman ?ucarz oraz Burmistrz  Miasta i Gminy Rad?ów Zbigniew M?czka. Patronat medialny obj?li Go?? Niedzielny, RDN Ma?opolska oraz Promyczek Dobra.

Tegorocznej edycji konkursu przy?wieca?y s?owa B?ogos?awieni czystego serca, albowiem oni Boga ogl?da? b?d?. Formy konkursowe w tym prace plastyczne jak i poetyckie nades?ane zosta?y niemal z terenu ca?ej Polski. Na konkurs nap?yn??o bowiem 747 prac plastycznych wykonanych ró?norodnymi technikami oraz na ró?nym formacie, jak równie? 229 prac poetyckich. Formy konkursowe nades?ane zosta?y z 10 województw: ma?opolskiego, podkarpackiego, ?l?skiego, dolno?l?skiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubelskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko – pomorskiego.

Gal? Konkursu swoj? obecno?ci? zaszczycili: Ma?opolski Kurator O?wiaty Aleksander Palczewski, delegat ks. Biskupa Andrzeja Je?a Infu?at W?adys?aw Kostrzewa, Jacek Hudyma przedstawiciel Starosty Romana ?ucarza, oraz Burmistrz Miasta i Gminy Rad?ów Zbigniew M?czka.

Wyra?am wdzi?czno??, ?e dzi?ki staraniom organizatorów Konkursu, ?ycie b?. Karoliny dla wielu osób mo?e zosta? punktem odniesienia w ?yciu osobistym oraz ma szans? sta? si? istotnym fragmentem to?samo?ci lokalnej wspó?pracy – komentuje Marsza?ek Województwa Ma?opolskiego Marek Sowa.

Ma?opolski Kurator O?wiaty Aleksander Palczewski w swojej wypowiedzi szczególn? uwag? zwróci? na potrzeb? budowania przestrzeni, w której dzieci i m?odzie? otrzyma?yby szans? optymalnego rozwoju swoich talentów i zainteresowa?.

B?ogos?awiona Karolina sta?a si? ambasadorem naszej gminy – doda? Burmistrz Miasta i Gminy Rad?ów Zbigniew M?czka. Nawi?zuj?c do mapy obrazuj?cej zasi?g konkursu podkre?li?, i? Gmina Rad?ów poprzez posta? b?ogos?awionej staje si? sercem jednocz?cych pasjonatów sztuki.

W dniu fina?u zgromadzili si? laureaci oraz wyró?nieni. U?wietnieniem tego wydarzenia by?a wystawa prac uczestników, jak równie? ekspozycja rze?by pana Stanis?awa Stro?skiego oraz malarstwa r?ki pani Ewy ?azowskiej. Opraw? artystyczn? przygotowa? Zespó? Ludowy Wolanie pod kierunkiem pani Kingi Biel – Dubiel oraz Kapela dzia?aj?ca przy Miejsko – Gminnym O?rodku Kultury i Czytelnictwa w Rad?owie.  Idea konkursu cieszy si? niezwyk?ym zainteresowaniem, szerz?c tym samym warto?ci, jakie przy?wieca?y postaci b?. Karoliny. Organizatorzy konkursu szczególny nacisk po?o?yli w tegorocznej edycji na przyja?? z Bogiem, która staje si? ?ród?em szcz??cia, nieustann? walk? dobra i z?a w sercu cz?owieka oraz czyny mi?osierne wytyczaj?ce drog? do ?wi?to?ci.  Pomys?odawcy tego przedsi?wzi?cia chcieli podkre?li?, i? cz?owiek XXI wieku staje si? spadkobierc? warto?ci b?. Karoliny Kózkówny. Posta? córy tarnowskiej ziemi od wielu lat inspiruje uczestników, którzy w swoich pracach krzewi? warto?ci religijne oraz idea?y jakimi kierowa?a si? w codziennym ?yciu b?. Karolina. Pomimo up?ywu czasu szlachetno??, odwaga i zaufanie Bogu wci?? sk?aniaj? do refleksji, chwili zadumy oraz kontynuacji dzie?a g??bokiej wiary.

Laureatka konkursu w kategorii doros?ych, Agnieszka Seremet, w swoim wierszu pisze:

B?ogos?awieni ci, którzy

Nie potrzebuj?

Pierwszych miejsc,

Zaszczytów,

Pochlebstw…

B?ogos?awieni ci, którzy

Znaj? warto??

S?ów prawdziwych,

Czynów szlachetnych,

My?li prawych

B?ogos?awieni ci, którym

Wystarczy to, co jest

Nieoboj?tne to, co b?dzie

Wa?ne to, co ju? by?o

„B?ogos?awieni

Czystego serca,

Albowiem oni

Boga ogl?da? b?d?”

12 lat dwana?cie edycji ka?da w innej ods?onie, oprawie muzycznej, przebiegaj?ca pod innym has?em jednoczy pasjonatów, ludzi g??bokiej wiary potrafi?cych w dobie post?pu  dostrzec warto?ci ponadczasowe. Inicjatywa podj?cia organizacji tak wspania?ego konkursu ??czy ludzi w wielopokoleniowym dialogu, podkre?laj?c istot? obcowania z Bogiem poprzez mi?o?? do bli?niego i poszanowanie jego godno?ci. W tegorocznej edycji konkursu nagrodzono 117 uczestników, w?ród laureatów i wyró?nionych nie zabrak?o uczniów ze szkó? wchodz?cych w obr?b Gminy Rad?ów. Nagrodzone oraz wyró?nione prace zosta?y tak?e opublikowane w biuletynie pokonkursowym. Wyrazy wdzi?czno?ci kierujemy do wszystkich przyby?ych na gal? rozdania nagród XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko – Plastycznego B?ogos?awiona Karolino, ?wie? nam przyk?adem, a laureatom i ich opiekunom sk?adamy serdeczne gratulacje. Podzi?kowania kierujemy do sponsorów za pomoc w ufundowaniu nagród, za? uczestnikom dzi?kujemy za udzia? w konkursie i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych edycjach.

Fotorelacja Zbigniew Marcinkowski

Fotorelacja Artur Gawle