Sprawiedliwi, aktywni, ?wiadomi...

Å›roda, 05 listopada 2014 21:42

Sprawiedliwi

W roku szkolnym 2014/2015 Gimnazjum w Woli Rad?owskiej przyst?pi?o do projektu pod patronatem Koalicji Sprawiedliwego Handlu „Sprawiedliwi, aktywni, ?wiadomi, budowa postaw dla kampanii – szko?y przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu". Od pa?dziernika 2014 do czerwca 2016, na terenie szko?y prowadzone b?d? liczne akcje informacyjne na temat Sprawiedliwego Handlu. Nasza szko?a na zako?czenie dzia?a? projektowych mo?e ubiega? si? o zdobycie certyfikatu „Szko?a przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu”. W czasie trwania projektu uczniowie wezm? udzia? w warsztatach prowadzonych przez ekspertów zajmuj?cych si? Sprawiedliwy Handlem. Dowiedz? si? mi?dzy innymi, ?e jako ?wiadomi konsumenci  mog? wykorzysta? swoj? si?? ekonomiczn?, wybieraj?c produkty ze S H, które wytworzone zosta?y z poszanowaniem zasad etycznych ich zalet? jest wysoka jako??, a tak?e w trosce o konsumenta i ?rodowisko w trakcie uprawy produktów Sprawiedliwego Handlu wyklucza si? stosowanie szkodliwych chemikaliów oraz modyfikacji genetycznej!

Wszyscy dzi? mamy ?atwy dost?p do ró?nych egzotycznych produktów spo?ywczych, bawe?ny i wyrobów rzemie?lniczych z krajów Po?udnia. Zachwycamy si? ich smakiem i aromatem, misternym wykonaniem, itp. Zwykle nie my?limy jednak o tym, ?e nasze decyzje podejmowane podczas zakupów, maj? wp?yw na ?ycie innych ludzi i ?rodowisko naturalne. Na ogó? nie zdajemy sobie sprawy, ?e ludzie, dzi?ki którym mo?emy si? cieszy? smakiem kawy,  bananów, herbaty, czy czekolady, pracuj? za stawki, które nie wystarczaj? nawet na wy?ywienie, bez ubezpieczenia i gwarancji zatrudnienia, bywa, ?e cena jak? uzyskaj? za produkty, nie pokrywa nawet kosztów ich wytworzenia. Bieda nie pozwala rodzicom na pos?anie dzieci do szko?y i w ten sposób, nast?pne pokolenia ?yj? bez wykszta?cenia i perspektywy na odmian? losu.

Koncepcj? Sprawiedliwego Handlu jest przekonanie , ?e my wszyscy przez swoje decyzje konsumenckie, wybieraj?c produkty pochodz?ce od drobnych producentów z krajów Po?udnia, które wytworzono i wprowadzono na rynek na godziwych warunkach, mo?emy wspiera? ludzi, a jednocze?nie zaspokaja? w?asne potrzeby konsumenckie.

Standardy systemu FAIR TRADE(Sprawiedliwy Handel)

1. Zap?ata ceny gwarantuj?cej pokrycie kosztów produkcji.
  2. Wyp?ata dodatkowej premii na rzecz spo?eczno?ci lokalnej.
  3. Wyp?ata zaliczki na uzgodnione kontrakty.
  4. Zakaz pracy niewolniczej, pracy dzieci, równouprawnienie p?ci.
  5. Ochrona ?rodowiska i zrównowa?ony rozwój.

Oferta produktów Fair Trade w Polsce stale si? poszerza, najcz??ciej spotka? mo?emy: kaw?, herbat?, cukier trzcinowy, kakao i czekolad?, a tak?e ry?, owoce suszone, oraz wyroby z bawe?ny, kosmetyki i r?kodzie?o.

Anna Klich