Å›roda, 15 października 2014 13:54

Skorzystaj z bezzwrotnej dotacji za zakup i monta? instalacji fotowoltaicznej w programie „PROSUMENT” z NFO?iGW, a b?dziesz móg? produkowa? energi? elektryczn? na w?asne potrzeby.

Wnioski o przyznanie dotacji przyjmowane s? w terminie od 13 do 31 pa?dziernika 2014 r. w Biurze Obs?ugi Klienta Urz?du Miejskiego w Rad?owie w godzinach pracy Urz?du. Ilo?? ?rodków na dofinansowanie jest ograniczona i decyduje kolejno?? zg?osze?.

Wniosek mo?na pobra? tutaj

Wnioski mog? sk?ada? osoby fizyczne posiadaj?ce prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym (budynek wolnostoj?cy albo samodzieln? cz??? domu bli?niaczego albo szeregowego, przeznaczony i wykorzystywany na cele mieszkaniowe co najmniej w po?owie powierzchni ca?kowitej przez osob? fizyczn? posiadaj?c? prawo do dysponowania nim: prawo w?asno?ci, wspó?w?asno?ci lub u?ytkowanie wieczyste) albo prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w budowie, po?o?onych na terenie Gminy Rad?ów.

W przypadku, gdy nieruchomo?? jest w?asno?ci? kilku osób, zgod? na udzia? w programie dofinansowania musz? wyrazi? jej wszyscy wspó?w?a?ciciele.

W przypadku, gdy w budynku mieszkalnym prowadzona jest dzia?alno?? gospodarcza, budynek taki mo?e zosta? zg?oszony do programu o ile nie wi?cej ni? 50% powierzchni ca?kowitej budynku przeznaczona jest na cele dzia?alno?ci gospodarczej.

Dofinansowanie udzielane jest w formie po?yczki wraz z bezzwrotn? dotacj? i wynosi ??cznie do 100%  kosztów kwalifikowanych instalacji, w tym w formie:

•           bezzwrotnej dotacji w wysoko?ci 40% dofinansowania

•           po?yczki oprocentowanej na 1% w skali roku: na pozosta?e koszty kwalifikowane.

Wi?cej informacji na temat programu „PROSUMENT” znajduje si? na stronie NFO?iGW

To nie s? „solary” … Instalacje fotowoltaiczne s?u?? do produkcji pr?du elektrycznego ze s?o?ca. Pod wp?ywem ?wiat?a dziennego panele fotowoltaiczne wytwarzaj? pr?d elektryczny, z którego zasilamy  urz?dzenia zarówno w domu jak i ca?ym gospodarstwie w zale?no?ci od mocy zamontowanej instalacji, a nadwy?k? niewykorzystanej energii sprzedajemy do Zak?adu Energetycznego. Monta? instalacji fotowoltaicznej nie wymaga przeróbek domowej instalacji elektrycznej.

??cz?c oferowane preferencyjn? dotacj? i po?yczk? Mieszkaniec, bez inwestowania zasobów w?asnych, od razu mo?e produkowa? pr?d z mo?liwo?ci? sprzeda?y nadwy?ek energii do sieci.

Przyk?adowa kalkulacja dla domu 4-osobowej rodziny:

- ?rednio roczne zu?ycie energii elektrycznej to ok. 3000 kWh

- ?rednio roczne rachunki za energi? elektryczn? to 1950,00 z? ( ?rednio ok. 165,00 z?/m-c)

- nasze pe?ne zapotrzebowanie na energi? elektryczn? w ci?gu roku pokryje instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,0 kWp, której koszt wyniesie ok. 18000,00 z? (koszty mog? by? ni?sze, gdy? Gmina wy?oni Wykonawc? instalacji w Post?powaniu Przetargowym)

- oferowana bezzwrotna dotacja 40% to 7200,00 z? (od której mieszkaniec nie p?aci podatku)

- pozosta?a kwota: 10800,00 z? podlega sp?acie w 60 miesi?cznych ratach w kwocie: 180,00 z?/m-c, które s? sp?acane z zaoszcz?dzonych rachunków za energi? elektryczn? z Zak?adu Energetycznego

Za?o?enia realizacji programu w Gminie Rad?ów:

• Gmina w imieniu zainteresowanych Mieszka?ców pozyskuje ?rodki na dofinansowanie mikroinstalacji z NFO?iGW.
  • Gmina wy?ania w Post?powaniu Przetargowym Wykonawc? instalacji
  • Gmina przez okres min. 3-lat i do czasu ca?kowitej sp?aty po?yczki przez Mieszka?ca (maksymalnie do 5 lat) jest w?a?cicielem zamontowanej instalacji na terenie nieruchomo?ci Mieszka?ca
  • zainteresowani mieszka?cy sk?adaj? wnioski do Gminy o przyst?pienia do programu
  • Mieszkaniec podpisuje umow? z Gmin? o udzia? w programie, która okre?la m.in.: zakres inwestycji, zasady nieodp?atnego udost?pnienia nieruchomo?ci dla celów monta?u i eksploatacji instalacji, warunki finansowania (sp?aty po?yczki), warunki nieodp?atnego przekazania instalacji na rzecz Mieszka?ca po okresie sp?aty po?yczki.
  • Mieszkaniec dokonuje pierwszej wp?aty w wysoko?ci: 1107,00 z? na konto Gminy
  • po wyborze Wykonawcy zostanie okre?lony dok?adny koszt instalacji, nast?pi monta? instalacji na nieruchomo?ci Mieszka?ców i rozpocznie si? sp?ata po?yczki wed?ug wybranego harmonogramu (maksymalnie 60 rat). Po zamontowaniu instalacji wszystkie po?ytki z instalacji (wyprodukowana energia elektryczna) s? wykorzystywane przez Mieszka?ca na jego cele.
  • po sp?acie po?yczki przez Mieszka?ca (nie wcze?niej ni? po okresie 3 lat od monta?u instalacji) nast?puje nieodp?atne przekazanie instalacji przez Gmin? na rzecz Mieszka?ca
  • przez kolejne min. 20 – 25 lat instalacja pracuje na rzecz Mieszka?ca pozwalaj?c zaoszcz?dzi? na rachunkach za energi? elektryczn?

Wi?cej informacji :

Dariusz Ciocho? – tel.:  601-888-969