czwartek, 28 sierpnia 2014 13:16

Alternatywne ?ród?a energii szans? poprawy ?rodowiska naturalnego w Gminie Rad?ów27 sierpnia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rad?owie zosta?a podpisana umowa na dofinansowanie projektu „Alternatywne ?ród?a energii szans? poprawy ?rodowiska naturalnego w Gminie Rad?ów”. Ca?kowita warto?? projektu to 3 247 530 z?. Dofinansowanie projektu Alternatywne ?ród?a energii szans? poprawy ?rodowiska naturalnego w Gminie Rad?ów w kwocie 2 760 400,50 z? zosta?o przyznane w ramach Ma?opolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, O? priorytetowa 7 Infrastruktura Ochrony ?rodowiska, Dzia?anie 7.2 Poprawa jako?ci powietrza i zwi?kszenie wykorzystania odnawialnych ?róde? energii.

Celem ogólnym projektu jest poprawa jako?ci powietrza dzi?ki zastosowaniu instalacji wykorzystuj?cych w pe?ni odnawialn? energi? s?oneczn?, która w znacz?cej cz??ci zast?pi energi? pochodz?c? ze spalania paliw kopalnych. Realizacja projektu ma za zadanie obni?y? koszty wykorzystywania energii elektrycznej poprzez zapewnienie nale??cym do Gminy jednostkom dost?pu do taniej energii ze ?róde? odnawialnych oraz obni?y? zu?ycie nieodnawialnych no?ników energii. W ramach projektu przewidziano zakup i monta? 3 autonomicznych instalacji fotowoltaicznych z pod??czeniem do sieci energetycznej na potrzeby wytwarzania energii elektrycznej w obiektach u?yteczno?ci publicznej na terenie Gminy Rad?ów: Zespó?u Szkó? w Rad?owie, Zak?adu Eksploatacji Stacji Uzdatniania Wody w Niwce i Zak?adu Eksploatacji Urz?dze? Komunalnych w Rad?owie. Instalacje sk?ada? si? b?d? z elementów takich jak: modu?y fotowoltaiczne (panele), inwertery, systemy monta?owe oraz systemy magazynowania energii. Oprócz elementów standardowych projekt zak?ada równie? monta? urz?dze? dodatkowych w postaci systemów monitorowania instalacji. Ilo?ci poszczególnych urz?dze? dostosowane b?dzie do zapotrzebowania na moc poszczególnych instytucji oraz dost?pnych powierzchni budynków/gruntów, na których instalacje b?d? montowane. Dzi?ki realizacji projektu zak?ada si? uzyskanie konkretnych rezultatów, mi?dzy innymi redukcj? emisji gazów cieplarnianych wyra?ona ekwiwalentem C02 - 118,175 Mg/rok oraz moc zainstalowan? (energia odnawialna: s?oneczna) - 0,37653 MW. Ze wzgl?du na d?ugi okres eksploatacji zakupionych w ramach realizacji projektu instalacji (minimum 20 lat) oddzia?ywanie projektu w zakresie realizacji jego celów (obni?enia kosztów energii elektrycznej oraz zmniejszenia zu?ycia nieodnawialnych no?ników energii, a co za tym idzie poprawy jako?ci powietrza) b?dzie mia?o charakter d?ugofalowy.