Pierwsza w gminie Szko?a Humanitarna

wtorek, 08 lipca 2014 12:14

PAHPubliczne Gimnazjum im. B?. Karoliny w Woli Rad?owskiej w roku szkolnym 2013/2014 przyst?pi?o do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Aktywne szko?y na rzecz globalnej odpowiedzialno?ci”. Patronat nad projektem sprawowa?a Polska Akcja Humanitarna oraz niemiecka i szwajcarska organizacja zajmuj?ca si? pomoc? humanitarn? i tematyk? globaln?. Uczniowie pierwszej klasy gimnazjum realizowali w ci?gu ca?ego roku szkolnego dwa projekty edukacyjne: „Stop dla braku  wody na ?wiecie” i „Stop dla g?odu na ?wiecie”. Pracuj?c metod? projektu uczniowie zaplanowali szereg dzia?a?, które realizowali zgodnie z planem. Na szczególn? uwag? zas?uguje fakt, ?e jako jedna z niewielu szkó? go?cili?my przedstawicieli PAH. Przybyli oni w celu udokumentowania dzia?a? projektowych i przeprowadzenia wywiadu z uczniami. Ponadto dwukrotnie odby?y si? na terenie naszej szko?y warsztaty dla uczniów klasy pierwszej gimnazjum, prowadzone przez trenera PAH. W?ród wielu dzia?a? projektowych realizowanych w ci?gu ca?ego roku szkolnego nale?y wyró?ni? kilka z nich:

• Nagranie filmu zach?caj?cego m?odzie? do oszcz?dzania wody,
  • Przygotowanie scenariusza i przedstawienia teatrzyku kukie?kowego dla najm?odszych uczniów naszej szko?y „ Niebieski Kapturek”, którego fabu?a dotyczy rzeczywisto?ci afryka?skiej, a dok?adnie utrudnionego dost?pu do wody w Sudanie Po?udniowym,
  • Zorganizowanie loterii fantowej „Szklanka wody za misia”. Zebrane fundusze zosta?y wp?acone na konto PAH w ramach akcji ”Studnia dla po?udnia”,
  • Przygotowanie kiermaszu samodzielnie upieczonych babeczek marchewkowych , z których zysk przekazany PAH na wsparcie akcji „?wiat bez g?odu”,
  • Za?o?enie w szkole Szkolnego Klubu Humanitarnego, opracowanie regulaminu i logo tego klubu.

Koordynatorki  projektu Anna Klich i Ma?gorzata Dryga? wraz z dwiema uczennicami Sylwi? Zale?n? i Justyn? Pokidan, uczestniczy?y w zorganizowanych przez PAH konferencjach, maj?cych na celu przeszkolenie do dalszych dzia?a? projektowych na terenie szko?y. Na pierwszej  konferencji w Krakowie uczestnicy szkolenia mieli mo?liwo?? spotkania i wymiany do?wiadcze? z pracownikami PAH pochodz?cymi z Kenii, a pracuj?cymi w Sudanie Po?udniowym. Konferencje mia?y charakter mi?dzynarodowy. Uczestniczyli w nich równie? nauczyciele z Niemiec, co da?o mo?liwo?? szerszej wymiany do?wiadcze?. Reasumuj?c koordynatorzy projektu uczestniczyli w trzech spotkaniach:  w Krakowie, Warszawie  i w Jachrankach ko?o Warszawy. Ponadto koordynatorki projektu w ci?gu ca?ego roku szkolnego uczestniczy?y w kursie e- learningowym  obejmuj?cym wiedz? z zakresu: dost?pu do wody   i edukacji oraz pracy metod? projektu.

Podsumowanie projektu mia?o miejsce w Jachrance ko?o Warszawy w dniach 12-13. 06. 2014r. Ka?da szko?a mia?a mo?liwo??  zaprezentowania swoich dzia?a? projektowych z ca?ego roku  szkolnego. Uwie?czeniem projektu by?o otrzymanie presti?owego certyfikatu „Szko?y Humanitarnej”. Jest to dla naszej szko?y zaszczyt i powód do dumy. Niew?tpliw? nagrod? dla wszystkich uczestników projektu by?o spotkanie z prezesem PAH pani? Janin? Ochojsk?. Musimy przyzna?, jeste?my pod du?ym wra?eniem  jej osobowo?ci i zaanga?owania w niesienie pomocy potrzebuj?cym na ca?ym ?wiecie. Mi?? pami?tk?  dla nas wszystkich jest wspólna  fotografia z pani? Janin? Ochojsk?.

Fot.  Cezary Musia?/PAH

Anna Klich, Ma?gorzata Dryga?