Zaadaptowanie I Wyposa?enie Pomieszcze? Domu Ludowego W Wa? Rudzie Na Filie Biblioteki Publicznej

piÄ…tek, 31 stycznia 2014 13:44

Wa?-RudaGminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Rad?owie by?o realizatorem zadania  w ramach PROGRAMU WIELOLETNIEGO KULTURY+ PRIORYTET ”BIBLIOTEKA+ INFRASTRUKTURA BIBLIOTEK” zaadaptowanie i wyposa?enie pomieszcze? domu ludowego w Wa?-Rudzie na filie biblioteki publicznej by?o realizowane w okresie od 26.04.2013 r. do 31.12.2013 r.

Projekt by? dofinansowany ze ?rodków:

- Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie  297 703,00 z?

- Samorz?du Województwa Ma?opolskiego w kwocie 50 000,00 z?

- Urz?du Miasta Rad?owie w kwocie 49 235, 00 z?

W wyniku realizacji zadania budynek, biblioteka sta?a si? wielofunkcyjnym centrum kultury. W pomieszczeniu bibliotecznym organizowane b?d? kameralne, cykliczne spotkania literackie, muzyczne i plastyczne dla dzieci, m?odzie?y i seniorów (dla osób starszych relaksacyjny „Taniec w Kr?gu” prowadzony przez instruktora). Przestrze? korytarza wykorzystana zostanie na prezentacje twórczo?ci lokalnych i regionalnych twórców. Organizowane b?d? wernisa?e malarstwa, fotografii i koncerty muzyczne. Czytelnia s?u?y? b?dzie mieszka?com, zw?aszcza seniorom do organizowania kursów fotograficznych, komputerowych, kulinarnych, prelekcji ró?notematycznych (m.in. dot. zdrowia, od?ywiania) oraz spotka? z wybitnymi lud?mi. Przestrze? magazynowa zaadaptowana zosta?a na gromadzenie, przechowywanie i udost?pnianie lokalnego dziedzictwa kulturowego (stara fotografia, przedmioty gospodarstwa domowego z minionych dziesi?cioleci, dokumenty, banknoty, wyroby etnograficzne), które mieszka?cy gminy przekazuj? bezp?atnie bibliotece. Sprz?t komputerowy i audiowizualny wykorzystany b?dzie do prezentacji multimedialnych dot. edukacji, rozrywki i promocji podczas spotka? kulturalnych. W wyniku realizacji zadania zaplanowane wska?niki  dla Certyfikatu Biblioteka+ zosta?y osi?gni?te. Biblioteka sta?a si? tak?e miejscem nabywania umiej?tno?ci i nawyku korzystania  z technologii informacyjno – komunikacyjnych i wykorzystywania ich do ró?nych celów, takich jak zdalne uzyskiwanie wielorakich informacji, kontakty z urz?dami i instytucjami, a w dalszej kolejno?ci tak?e we wszelkich formach aktywno?ci w sieci - od operacji finansowych po uczestnictwo w rozmaitych forach czy te? obywatelskich dzia?aniach spo?eczno-politycznych, jak np. w wyborach do w?adz samorz?dowych. W wyniku realizacji zadania Biblioteka ma mo?liwo?? dbania o wzrost  poziomu czytelnictwa, edukacji oraz wzrost uczestnictwa w ?yciu kulturalnym mieszka?ców i przeciwdzia?aniu negatywnemu zjawisku cywilizacyjnego wykluczenia. W wyniku przeprowadzonego remontu i adaptacji nowych pomieszcze? na cele Filii bibliotecznej w Wa? Rudzie, zosta?y usuni?te wszelkie bariery architektoniczne dla osób niepe?nosprawnych.