piÄ…tek, 22 listopada 2013 10:59

LizbonaW dniach od 3 do  10 listopada grupa uczniów rad?owskiego gimnazjum wraz z opiekunami  przebywa?a w Portugalii  na zaproszenie partnerskiej szko?y w Barreiro. Zaprzyja?nieni nauczyciele oraz rodziny uczniów zaanga?owanych w polsko-portugalsk?  wymian? serdecznie powitali nas ju? na lotnisku, co zdecydowanie z?agodzi?o trudy podró?y i stres zwi?zany z przelotem do Portugalii  i da?o przedsmak tego,  czego nasza grupa do?wiadcza?a podczas ca?ego pobytu: wielkiej go?cinno?ci, otwarto?ci  i ?yczliwo?ci.

Oficjalna wizyta rozpocz??a si? w poniedzia?ek zwiedzaniem szko?y, spotkaniem z dyrekcj? i gronem pedagogicznym . Nasi uczniowie uczestniczyli równie? w lekcji muzyki, w czasie której ?piewali i grali na instrumentach wraz ze swoimi portugalskimi rówie?nikami. Du?e wra?enie zrobi?a  na wszystkich wizyta w Muzeum Przemys?u  w Barreiro, które przybli?y?o nam histori? miasta i  regionu.

Nast?pnego dnia zwiedzali?my Lizbon?. Podziwiali?my dzielnice Bairro Alto i Chiado mieszcz?ce si? w Down Town.  W niepowtarzalne widoki tych miejsc wpisane s? ?ó?te tramwaje przewo??ce mieszka?ców i turystów po ulicach oraz deptaki i skwery, na których wyst?puj? uliczni arty?ci.  Liczne tarasy widokowe roztaczaj?  przed zwiedzaj?cymi  niezwyk??  panoram? tego miasta po?o?onego na wzgórzach.

Szczególn? atmosfer? stolicy  poczuli?my spaceruj?c  najstarsz? ulic? miasta – Alfam?  i podziwiaj?c zamek ?wi?tego Jerzego.  Zwiedzaniu stolicy  towarzyszy? zapach pieczonych kasztanów i d?wi?ki portugalskiej muzyki fado. Kolejne dni w Lizbonie dostarcza?y ciekawych wra?e?. Niezapomnianym prze?yciem by?o dla nas zwiedzanie Klasztoru Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos) , który jest najwspanialszym symbolem pot?gi Portugalii w erze wielkich odkry? geograficznych. W roku 1983 budowla zosta?a wpisana na List? ?wiatowego Dziedzictwa UNESCO.  Zwiedzali?my równie? Wie?? Belem – militarn? budowl?  wzniesiona w 1515 roku, stoj?c? niedaleko uj?cia rzeki Tag oraz monumentalny Pomnik Odkry? Geograficznych. Zachwyt portugalsk? stolic? pog??bi?o zwiedzanie jej okolic – legendarnego miasta Sintry - niegdy? siedziby zamo?nej arystokracji i portugalskich królów, dzi? turystycznej  mekki.

Bardzo wa?nym wydarzeniem  w trakcie  naszego pobytu by?a pielgrzymka do Fatimy. Bazylika Matki Bo?ej Fatimskiej, prezentacja multimedialna  przedstawiaj?ca szczegó?y objawienia oraz skarbiec zawieraj?cy wota ofiarne  by?y okazj? do wspólnej refleksji . Nast?pnie udali?my si? do Aljustrel . Jest to  wioska po?o?ona dwa kilometry od Sanktuarium w Fatimie. To tutaj urodzili si? i ?yli Pastuszkowie: ?ucja Franciszek i Hiacynta .  Dom pochodz?cy najprawdopodobniej z XVII wieku obecnie pe?ni rol? muzeum.

W?ród wielu atrakcji naszego pobytu odwiedzili?my te? Lizbo?skie Oceanarium , które znajduje si? na terenie Parku Narodów. Jest to  najwi?ksze oceanarium w Europie, w którym podziwia? mo?na przesz?o 16 tysi?cy morskich stworze? z ca?ego ?wiata.

Rodziny goszcz?ce naszych uczniów zadba?y o to,  aby wszyscy uczniowie mieli okazj? zobaczy? pla??, skosztowa? przysmaków kuchni portugalskiej i pozna? zwyczaje i tradycje ich kultury. Serdeczne przyj?cie i nawi?zane przyja?nie umocni?y w naszych uczniach  motywacj? do nauki j?zyka angielskiego  i potwierdzi?y nasze przekonanie,  ?e bezpo?rednie obcowanie z kultur? daje nam wiedz?  niemo?liw? do zdobycia z podr?czników szkolnych.

Z niecierpliwo?ci? oczekujemy na rewizyt?  naszych portugalskich  przyjació?  w Polsce.

Opiekunowie wymiany:

Marta Ma?lak i Joanna Ma?ek