SZKO?A HUMANITARNA

czwartek, 10 października 2013 18:59

PAHPubliczne Gimnazjum im. B?. Karoliny Kózkówny w Zespole Szkolno -  Przedszkolnym w Woli Rad?owskiej, zakwalifikowa?o si? w  bie??cym roku szkolnym 2013/14 do Ogólnopolskiego Projektu organizowanego przez Polsk? Akcj? Humanitarn?: „Aktywne szko?y na rzecz globalnej odpowiedzialno?ci”.

Nauczyciele naszego gimnazjum:  Ma?gorzata Dryga? i Anna Klich oraz dwie uczennice z klasy pierwszej: Justyna Pokidan i Sylwia Zale?na, wzi??y udzia? w szkoleniu wprowadzaj?cym dla kadry nauczycielskiej i m?odzie?y w tym?e projekcie. W ci?gu czterech dni od 2 do 5 pa?dziernika br. nauczycielki i uczennice bra?y udzia? w licznych warsztatach zorganizowanych przez PAH w Krakowie. Uczestniczki szkolenia zapewnione mia?y noclegi i wy?ywienie oraz bardzo ciekawe warsztaty prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów PAH. Warsztaty te mia?y na celu poszerzenie wiedzy ogólnej na temat globalnej odpowiedzialno?ci jak równie? na temat pracy i dzia?alno?ci PAH w sytuacji katastrofy humanitarnej. Zdobyte na warsztatach wiadomo?ci, a tak?e liczne materia?y edukacyjne przekazane przez PAH, przyczyni? si? do lepszej realizacji projektu edukacyjnego w szkole. Dodatkowo nauczycielki, koordynatorki projektu w ci?gu ca?ego roku szkolnego b?d? bra?y udzia? w kursie e-larningowym przygotowanym przez PAH, maj?cym pog??bi? wiedz? na temat edukacji globalnej.

Uczestniczki szkolenia mia?y mo?liwo?? prowadzenia bezpo?rednich rozmów, maj?cych na celu uzyskanie szerszej wiedzy na temat ?ycia globalnego Po?udnia z Kenijczykami b?d?cymi pracownikami PAH w Sudanie Po?udniowym. Warsztaty z udzia?em Kenijczyków, by?y wspania?? lekcj? dotycz?c? ?ycia ludzi i zjawisk zachodz?cych w Afryce, pomog?y prze?ama? stereotypy dotycz?ce tego rozleg?ego i bardzo ró?norodnego kontynentu.

W ci?gu ca?ego roku szkolnego 2013/2014 w naszej szkole prowadzone b?d? dzia?ania maj?ce na celu: zrozumienie przez m?odzie? zale?no?ci ??cz?cych ludzi na ca?ym ?wiecie, w szczególno?ci zale?no?ci mi?dzy globaln? Pó?noc? a globalnym Po?udniem, rozwijanie w m?odych ludziach empatii, poznanie praktycznego znaczenia tolerancji i otwarto?ci na innych ludzi. Bior?c pod uwag? powy?sze cele w szkole zrealizowane b?d? dwa projekty edukacyjne, których tematy do realizacji wybierze  w najbli?szym czasie grupa projektowa. Zako?czenie projektu w szkole, wi??e si? z uzyskaniem przez szko?? certyfikatu „Szko?a Humanitarna”.

Anna Klich