Natura zachwyca, historia zadziwia

niedziela, 16 czerwca 2013 12:05

Premiera filmu i albumu o gminie Rad?ów

Na miejsce promocji pierwszego albumu i filmu o ziemi rad?owskiej wybrano pa?ac Dola?skich. Tej wyj?tkowej chwili towarzyszyli „rad?owscy” profesorowie: Franciszek Ziejka, W?adys?aw K?dzior i Mariusz Ma?lak. Na uroczyst? promocj? wydawnictw przyby? te? prokurator generalny Andrzej Seremet i genera? Józef Nasiadka.

Go?ci, którzy wype?nili do ostatniego miejsca pa?acow? aul?, powita? burmistrz Zbigniew M?czka. W swoim wyst?pieniu nawi?za? do wiersza „Tutaj” Wis?awy Szymborskiej. (…) Jest tutaj co niemiara miejsc z okolicami/Niektóre mo?esz specjalnie polubi?/nazwa? je po swojemu/i chroni? od z?ego/Mo?e gdzie indziej s? miejsca podobne/Jednak nikt nie uwa?a ich za pi?kne/.

Promocyjnemu spotkaniu towarzyszy? interesuj?cy wyk?ad historyczny prof. Franciszka Ziejki o wybitnych osobisto?ciach, których Rad?ów go?ci? na przestrzeni ostatniego tysi?clecia. Profesor podkre?li? niezwyczajn? histori? miasta - miejsca cenionego przez znane osobisto?ci ?ycia publicznego, w tym króla W?adys?awa Jagie???, który przybywa? z dworsk? ?wit? do Rad?owa na polowania w Puszczy Rad?owskiej. W wyk?adzie profesor przekaza? gratk? historyczn? dotycz?c? wizyt kolejnej ?wietniej postaci - Wojciecha Jastrz?bca, arcybiskupa gnie?nie?skiego i prymasa Polski od 1423-1436, a tak?e biskupa krakowskiego w latach 1412-1423.

Burmistrz podzi?kowa? i pogratulowa? autorom publikacji: Danielowi Kopaczowi za wyj?tkowe zdj?cia oraz Paw?owi Jachimkowi za opracowanie tekstu do albumu. Udzia? w przygotowaniu publikacji mieli te?: Maksymilian Pochro? (organizacja wydawnictwa), Beata Majczyna i Ma?gorzata Pabis (t?umaczenia teksu) oraz autorzy fotografii: Wies?aw Mleczko, Zbigniew Marcinkowski, Dariusz ?wi?tek, ?ukasz M?czko, Marcin G?uszek i Piotr Pajdo.

Podczas spotkania zaprezentowano film przygotowany przez Renat? Wajdowicz. Autorami zdj?? s? mi?dzy innymi rad?owscy operatorzy Dariusz ?wi?tek oraz Piotr Ch?o?.

Klimatu chwili i miejscu doda?a klasyczna muzyka kwartetu smyczkowego „Corda” z Tarnowa. Wszystkim, którzy przybyli na promocyjne spotkanie wr?czono zestaw nowych publikacji. Najnowsze prace o ziemi rad?owskiej dost?pne s? w bibliotekach publicznych gminy Rad?ów. Mo?na si? z nimi zapozna? na miejscu, b?d? wypo?yczy? do domu.

Tekst, fot. Z. Marcinkowski