Pi?kne, zaskakuj?ce interpretacje

poniedziaÅ‚ek, 27 maja 2013 12:47
recyt
Miesi?c maj, to nie tylko ?wi?to bibliotek, czytelnictwa i ksi??ki, ale równie? ?wi?to literatury i poezji. Tradycyjnie ju? w Rad?owie, w siedzibie Miejskiej Biblioteki spotkali si? najlepsi recytatorzy z powiatu tarnowskiego. Wprowadzeniem do recytatorskich zmaga? by? koncert skrzypaczki Karoliny Kowal z Woli Rad?owskiej. 23 maja w rad?owskim ratuszu odby? si? 8. Powiatowy Konkurs Recytatorski dla uczniów szkó? gimnazjalnych. Jury pod przewodnictwem literata i poety Andrzeja Grabowskiego wys?ucha?o i oceni?o dwudziestu dwóch recytatorów, którzy zaprezentowali dowolnie wybrany wiersz i fragment prozy.
W podsumowaniu A. Grabowski pogratulowa? m?odzie?y dobrego przygotowania i pi?knych, czasem zaskakuj?cych interpretacji. Zwróci? te? uwag? na nieliczne pope?niane b??dy i udzieli? m?odzie?y warsztatowych wskazówek.
Pierwsze miejsce wyrecytowa?a Weronika Krawczyk z Zespo?u Szkó? Publicznych w Bru?niku. Drugim miejscem nagrodzono Dari? Kaczówk? z Publicznego Gimnazjum im. Jana Paw?a II w ?abnie, a trzecie miejsce przyznano Patrykowi D?ugoszowi, równie? z PG w ?abnie. Ponadto wyró?niono dwie recytatorski: Brygid? Niemczyk z PG im. ?w. Kingi w Wojniczu i Ma?gorzat? Ziobro z PG im. Zes?a?ców Sybiru w Zaczarniu. Wyró?niona pi?tka recytatorów z rad?owskiego konkursu, b?dzie reprezentowa? powiat tarnowski w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim w Trzebini, który odb?dzie si? 14 czerwca. Ponadto jury wyró?ni?o: Gabriel? Gurgul z PG w Wojniczu i Angelik? Smyrga?? z PG im. Ofiar Katynia w Lisiej Górze.
Pod wra?eniem przebiegu konkursu by? te? juror Józef Trytek, lokalny poeta i autor kilku publikacji. - Wspania?a uczta duchowa, pi?kne recytacje zw?aszcza ta nagrodzona pierwszym miejscem. Dzi?ki pracy w jury, przez kilka godzin by?em w ?wiecie wielkiej literatury, a dzi?ki uroczemu Andrzejowi Grabowskiemu dowiedzia?em si? wielu ciekawostek i opowie?ci m.in. o Wietnamie, wieczorach poetycko-towarzyskich z udzia?em: Iwaszkiewicza, Himilsbacha, Harasymowicza, ?liwiaka i ministra Sokorskiego.
Wyró?nionym recytatorom wiceburmistrz Wies?aw Armatys wr?czy? okoliczno?ciowe dyplomy oraz ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie okaza?e puchary ze szk?a i nagrody ksi??kowe. Wszystkim za? uczestnikom wr?czono dyplomy uczestnictwa, a nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów do konkursu - tomiki poezji Wis?awy Szymborskiej. Szef miejsko-gminnej o?wiaty Konrad Rudzi?ski podzi?kowa? i wr?czy? wszystkim recytatorom dyplomy uczestnictwa. Konkurs z elegancj? prowadzi?a Barbara Marcinkowska, a jego organizatorami by?y: Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Urz?d Miejski i Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Rad?owie.