Ponad 4 000 000 z? do podzia?u.

Å›roda, 06 marca 2013 14:12
LGDPodczas spotkania w Bacówce „Bia?y Jele?” dr Stanis?aw Sorys, cz?onek Zarz?du Województwa Ma?opolskiego w towarzystwie dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich – Piotra Szyma?skiego i jego zast?pcy Paw?a Knapczyka, przekaza? umowy przedstawicielom wybranych LGD. W uroczysto?ci, oprócz przedstawicieli wybranych lokalnych grup dzia?ania, wzi?li udzia? burmistrzowie i wójtowie gmin, na obszarze których funkcjonuj? LGD.
Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu” zosta?o wybrane do realizacji lokalnej strategii rozwoju w zakresie dodatkowych zada? w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013, zajmuj?c w konkursie 3 miejsce w Ma?opolsce oraz 8 w kraju.
Z ??cznej puli ponad 20 milionów z?otych do beneficjentów „Kwartetu na Przedgórzu” trafi w naborach og?oszonych jeszcze w tym roku 4 179 000 z?, w tym na poszczególne zadania przypada:
- Odnowa i Rozwój Wsi – 2 900 000 z?
- Ma?e projekty – 700 000 z?
- Tworzenie i rozwój mikroprzedsi?biorstw – 200 000 z?
- Ró?nicowanie w kierunku dzia?alno?ci nierolniczej – 100 000 z?.

Powsta? równie? pomys? stworzenia na obszarze LGD swoistego „Szlaku historii ludzi, miejsc i wydarze?”. Zosta? on zaakceptowany przez wójtów i burmistrzów gmin dzia?aj?cych na obszarze „Kwartetu”. Szefowie gmin Borz?cina, Brzeska, D?bna i Rad?owa zadeklarowali równie? wspó?prac? w realizacji tego przedsi?wzi?cia. W kwietniu planowane jest podpisanie przez nich w tej sprawie porozumienia.
- Najwi?ksz? warto?ci? nowej inicjatywy jest przywracanie zbiorowej ?wiadomo?ci miejsc pami?ci, dotycz?cej ma?ych ojczyzn. Inicjatyw? t? nazwano „Przedgórza?sk? edukacj?” – mówi Piotr Kania, prezes Stowarzyszenia „Kwartet na Przedgórzu”. - Ma to by? zaplanowane na lata systemowe dzia?anie, którego efektem b?dzie stworzenie kompleksowego programu dla szkó?, ale nie tylko dla szkó?, z obszaru LGD. Akcje edukacyjne i promocyjne, skierowane zarówno do lokalnej spo?eczno?ci, jak i potencjalnych turystów b?d? prowadzone w sposób nowatorski i unikatowy – dodaje.

W ramach dzia?ania 413 Wdra?anie Lokalnych Strategii Rozwoju obj?tego programem PROW na lata 2007-2013 (Ma?e Projekty) Gmina Rad?ów realizuje zadania:

1. Produkcja filmu pt. „Gmina Rad?ów – tu natura zachwyca, tu historia zadziwia”. – warto?? zadania – ok. 25 ty? z?, dofinansowanie to kwota ok. 14 000 z?.

2. Wydanie albumu pt. „Gmina Rad?ów – tu natura zachwyca, tu historia zadziwia”.– warto?? zadania – ok. 40 ty?. z?, dofinansowanie – 25 000 z?.

W 2013 roku zrealizowane zostan? inwestycje:

Remont kuchni, wykonanie sanitariatów w budynku Remizy OSP w Siedlcu pe?ni?cej funkcj? ?wietlicy wiejskiej oraz wykonanie zbiornika na ?cieki sanitarne.
- wykonanie tynków, posadzek, malowanie ?cian,
- stolarka okienna i drzwiowa
- instalacje: sanitarna, wod – kan, elektryczna
- wykonanie betonowego szamba.

Ca?o?? zadania zamyka si? kwot? ok. 46 000 z?. W ramach tzw. ma?ych projektów obj?tych programem PROW na lata 2007 – 2013 uzyskano dofinansowanie w kwocie 25 000 z?.

W ramach Odnowy i Rozwoju Wsi programu PROW 2007-2013 z?o?ono wniosek o dofinansowanie poni?szego zadania „Zagospodarowanie centrum Przybys?awic oraz terenu przy boisku sportowym w Woli Rad?owskiej”. Gmina Rad?ów wnioskuje o kwot? 400 000 z?.

Zagospodarowanie centrum miejscowo?ci Przybys?awice – warto?? inwestycji to 426 289,06 z?
- pog??bienie i oczyszczenie zbiornika wodnego
- altana
- plac zabaw
- u?o?enie ?cie?ek i placyków z kostki brukowej
- akcent plastyczny – fontanna z oczkiem wodnym
- o?wietlenie
- nasadzenie drzew i krzewów

Budowa zaplecza sanitarno – szatniowego wraz z parkingiem przy boisku sportowym w Woli Rad?owskiej – warto?? inwestycji 283 635,24 z?
- kontener zaplecza sanitarno-szatniowego
- parking