Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Radłowie

Adres: 33-130 Radłów, Pl.Kościuszki 3.
e-mail: biblioteka@gminaradlow.pl
www.biblioteka-radlow.pl

Zastępca Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie: mgr Zbigniew Marcinkowski

mgr Katarzyna Baran, kustosz

Telefon: 14 6782062

Biblioteka ma znakomitą lokalizację. Mieści się w samym sercu miasta, w rynku – zabytkowym Ratuszu. Bibliotekarze pracują nad architekturą i wystrojem wnętrz, który się wciąż zmienia, stwarzając przyjazny klimat do kontaktu i obcowania z książką oraz kuszącego uczestnictwa w bogatej i różnorodnej ofercie kulturalnej. Radłowska biblioteka jest wizytówką miasta. Spełnia rolę eleganckiej i nowoczesnej placówki kultury. W jej pomieszczeniach odbywają się ważne posiedzenia Rady Miasta, prestiżowe spotkania burmistrza Radłowa, okolicznościowe uroczystości dla mieszkańców gminy.

Tu przybywają słynni radłowianie, by spotkać się z mieszkańcami w ramach cyklu „Wybitne i sławne postaci ziemi radłowskiej”. Stała wystawa ptaków w drewnie, galeria najpiękniejszych zakątków ziemi radłowskiej, prace malarskie i rzeźby lokalnych twórców, stwarzają doskonałe tło do autorskich spotkań i prezentacji muzycznych. Na jednej ze ścian umieszczono obraz „Szkice z Radłowa” z roku 1898. Miejsca naznaczone niezwykłym potencjałem ludzkim tej ziemi: Biblioteka prof. Franciszka Ziejki, Galeria Ludwiki Kraskowskiej-Nitsch, Czytelnia im. Franciszka Gawełka, Balkon Literacki im. Franciszka Habury, Galeria wybitnych postaci ziemi radłowskiej. Oprócz dobrego napływu nowości wydawniczych, co jest priorytetem biblioteki, w zbiorach znajdują się dokumenty historyczne z XIX w., pamiątki rodzinne, stare monety, banknoty, fotografie ukazujące dawny Radłów, odznaczenia, medale, radłowskie widokówki z początku 20 w. oraz książki dziewiętnastowieczne. Biblioteka pielęgnuje współpracę ze szkołami, klubami seniorów, rodakami zamieszkałymi w kraju i za granicą.

W radłowskiej książnicy gościli m.in.: prof. Franciszek Ziejka, prof. Leszek Mikulski, prof. Władysław Kędzior, prof. Edward Mleczko, poeta Józef Baran, Jan Budziaszek (zespół Skaldowie), Janusz  Korwin – Mikke, Ewa Chotomska, Wioletta Piasecka, Alicja Tanew (Piwnica pod Baranami), Beata Ostrowicka, Ewa Stadmüller, generał Józef Nasiadka, Katarzyna Żak, Anna Dymna, Ewa Wachowicz oraz gwiazdy polskiej estrady: Robert Janowski, Marek Piekarczyk, Wojtek Klich, Oddział Zamknięty i Paweł Kukiz z zespołem Piersi.

Biblioteka w Radłowie

Ranking Bibliotek 2012