Aktualności
Powstanie „Pojezierze Tarnowskie”?
czwartek, 14 stycznia 2016
„Pojezierze Tarnowskie” – to już oficjalna nazwa projektu, w ramach którego jeziora i stawy pożwirowe w regionie tarnowskim mają się „przyczynić do rozwoju przemysłów czasu wolnego – tworzenia miejsc pracy i wypoczynku dla lokalnych społeczności i turystów”. W Borzęcinie odbyła konferencja z udziałem pomysłodawców i samorządów zaangażowanych w to przedsięwzięcie.
W ramach projektu powstałyby m.in.: Wodny Park Kulturowy w Borzęcinie i Dołędze (gm. Szczurowa), Zagłębie Różnorodności w Wierzchosławicach i Łętowicach (gm. Wierzchosławice) oraz w Radłowie, Wodny Park Adrenaliny w Podlesiu Dębowym (gm. Żabno), Radgoszczy oraz Starych Żukowicach (gm. Lisia Góra).
Anna Ostręga
– „Pojezierze Tarnowskie” obejmuje trzy powiaty: tarnowski, dąbrowski i brzeski. Do projektu zgłoszonych zostało 18 zbiorników. Zakładamy, że mogą być dołączane kolejne zbiorniki, po spełnieniu określonych kryteriów dotyczących ich zagospodarowania – mówi Anna Ostręga z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, koordynatorka projektu.
– Mamy blisko 200 hektarów akwenów pożwirowych na terenie gminy. Zależy nam bardzo na ich zagospodarowaniu. W ślad za tym pojawi się więcej turystów, a nasza gmina zyska nowe miejsca pracy – podkreśla Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.
Jednym z pierwszych pomysłodawców wykorzystywania na potrzeby turystyki zbiorników, z których wydobywa się kruszywa był Radłów.
Zbigniew Mączka (z lewej)
– Dziś nad zalewem w Radłowie wypoczywają w sezonie tłumy mieszkańców Tarnowa, Brzeska, Bochni i nawet Krakowa. Jest tu jeszcze sporo do zrobienia, a w planach mamy odwierty geotermalne i utworzenie hotelu Spa z wodami leczniczymi – mówi Zbigniew Mączka, burmistrz Radłowa.
To wszystko plany lokalnych samorządów i koordynatora projektu. Aby je zrealizować projekt „Wykorzystanie zasobów przyrodniczych i kulturowych subregionu tarnowskiego dla wykreowania markowego produktu turystycznego – POJEZIERZE TARNOWSKIE” musi zyskać pozytywne opinie, aby przejść do oceny formalnej i ostatecznej akceptacji.
Stanisław Sorys
W lutym br. zostanie złożona do Urzędu Marszałkowskiego zaktualizowana Karta Projektu. – Projekt jest ciekawy i widzę, że wiele osób i instytucji zaangażowało się w jego przygotowanie. To dobrze rokuje przed oceną – podkreślał w Borzęcinie Stanisław Sorys, wicemarszałek Małopolski.
Jeśli projekt przejdzie procedury konkursowe i zostanie zaakceptowany do realizacji, pierwsze prace nad „Pojezierzem Tarnowskim” ruszą w 2017 r.
Źródło: tarnow.in
23
listopada
Imieniny
Adeli, Felicyty i Klemensa
wtorek, 10 czerwca 2025
XXII Ogólnopolski Konkurs Poetycko – Plastyczny Bł. Karolino, świeć nam przykładem
piątek, 29 listopada 2024
przestrzennej Ostrzeżenia meteo Interaktywna
mapa System powiadamiania
mieszkańców Nagrody
i wyróżnienia Radłów TV
Projekty realizowane z dotacji
Informacje